SON TV

Yargıya 2 bin 100 hakim ve savcı alınacak

Hâkimler ve Savcılar Kurulu, stajlarını tamamlayan ve avukatlık mesleğinden hakim-savcılığa geçecek 2 bin 100 kişinin atamalarını yapacak.

Yargıya 2 bin 100 hakim ve savcı alınacak

Adli Yargı Hâkim Adaylarını Seçme Sınavı’nı kazanarak bir süredir staj yapan hâkim-savcı adayları ile avukatlıktan hâkim-savcılığa geçecek adaylar için önümüzdeki günlerde Hâkimler ve Savcılar Kurulu tarafından bir kararname yayınlanacağı öğrenildi.

TASLAK KARARNAME HSK 1. DAİREYE SUNULACAK

HSK Genel Sekreteri Fuzuli Aydoğdu koordinatörlüğünde çalışmalar yürütüldüğü, hazırlanacak taslak kararnamenin HSK Birinci Daireye sunulacağı öğrenildi.

Fuzuli Aydoğdu

NE ZAMAN YAYINLANACAK?

Yaklaşık 2 bin 100 kişiyi kapsayacak kararname ile yargı teşkilatına 2 bin 100 taze kan kazandırılmış olunacak. 2 bin 100 kişinin bir bölümü bir süredir çeşitli adliyelerde staj yapan hâkim-savcı adaylarından oluşuyor. Diğer bir bölümü ise avukatlıktan hâkim-savcılığa geçiş yapacak kişilerden oluşuyor. Kararnamenin önümüzdeki hafta yayınlanması bekleniyor.

Yargı teşkilatına kazandırılacak 2 bin 100 taze kan ile görevdeki hakim ve savcıların sayısı 20 bini aşmış olacak.

BİRİNCİ DAİRE KİMLERDEN OLUŞUYOR?

Hakimler ve Savcılar Kurulu 1. Daire Başkanlığı’nı Halil Koç yürütüyor. Daire’nin üyeleri ise; Mehmet Akif Ekinci, Selahaddin Menteş, Hamit Kocabey, Hüseyin Şahin ve Yaşar Şimşek…

ETİKETLER: