SON TV

Yaz kararnamesi erken mi çıkacak

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 1. Dairesinin, adli ve idari yargı yaz kararnamesinin erken çıkacağı son zamanlarda yargı teşkilatında konuşulurken, SONTV tüm yargı teşkilatının merak ettiği “Kararname erken mi yayımlanacak?” sorusuna cevap buldu. İşte detaylar…

Yaz kararnamesi erken mi çıkacak

Hakimler ve Savcılar Kurulu 1. Dairesince hazırlanan 2022 adli ve idari yargı ana kararnamesi ile 5 bin 75 adli yargı, 351 ise idari yargıdan olmak üzere toplam 5 bin 426 hakim savcının görev yeri değiştirilmişti. Rekor düzeydeki en kapsamlı kararnamenin ardından gözler yeniden HSK’ya çevrildi. Son zamanlarda yargı teşkilatında 2023 yaz kararnamesinin erken yayımlanacağı konuşuluyor. Öyle ki, kulaktan kulağa dolaşan bu bilgi tüm teşkilatı sarmış durumda. Herkes 2023 yaz kararnamesinin erken yayımlanacağını konuşurken SONTV HSK kaynaklarından konuya ilişkin çok önemli bilgilere ulaştı.

Bilindiği gibi Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin ardından 10 ile HSK tarafından adli hizmetleri yürütmek üzere yaklaşık 3 bin yargı mensubu geçici görevle gönderildi. Geçici görevle görevlendirilen yargı mensuplarının bölgedeki görevlerinin ne zaman biteceği ise henüz belli değil. Bu nedenle kararnamenin erken yayımlanacağı söylemlerinin gerçeklikten uzak olduğunu belirten HSK kaynakları, kararname çalışmalarının ne zaman başlayacağına ilişkin de net bir tarihin olmadığını bildirdi.
Diğer yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından seçim tarihinin değişip değişmeyeceğine ilişkin de son noktayı koymuş ve sandığın kurulacağı tarih olarak 14 Mayıs’ı işaret etmişti. SONTV’nin yargı kaynaklarından edindiği bilgiye göre; Hakimler ve Savcılar Kurulu 1. Dairesince hazırlanan adli ve idari yaz kararnamesinin de seçimden sonra yayımlanacağına kesin gözüyle bakılıyor.