SON TV

Yaz Kararnamesi heyecanı yargı camiasında böyle bekleniyor! O video viral oldu

Hakimler ve Savcılar Kurulu'nca açıklanması beklenen Yaz Kararnamesi'nin heyecanı sürerken hakim ve savcılar arasında paylaşılan bir video kısa sürede yargı camiası arasında viral oldu.

Yaz Kararnamesi heyecanı yargı camiasında böyle bekleniyor! O video viral oldu

Koronavirüs salgını ardından normalleşme sürecine giren Türkiye’de yargısal faaliyetlerin bir bölümü 1 Haziran itibariyle başladı. Tam anlamıyla ise önümüzdeki Pazartesi yani 15 Haziran’da başlayacak.

Yargı camiasında bütün gözler, HSK Birinci Dairesi tarafından yayınlanacak Yaz Kararnamesi’nde iken ilginç bir video da hakim ve savcılar arasında dolaşır oldu.

“PAZARTESİ Mİ CUMA MI?”

Yaz Kararnamesi heyecanı yaşayan hakim-savcılar streslerini atmak için sosyal medya fenomeni Bornovalı Ayşe’nin komik bir videosunu paylaşmaya başladı. Videoda ‘Tayinler ne zaman açıklanacak’ yazısı yer alırken Bornovalı Ayşe’nin ‘Ne zaman?’ sorusuna ‘Pazartesi günü’ dediği, tekrar sorulan ‘Ne zaman’ sorusuna ‘Bu Cuma’ cevabını verdiği, ‘Pazartesi mi Cuma mı?’ sorusuna da ‘Pazartesi’ dediği görülüyor.

Bu komik videoyu kendi aralarında gülmek için paylaşan hakim-savcıların Yaz Kararnamesi’ni heyecanlı bekleyişi sürüyor.

Bilindiği gibi,  HSK Genel Sekreterliği Kararname Bürosu da genel kararname taslağını tamamladı. Taslak üzerinde 1. Daire Başkanı ve üyeleri detaylı çalışmalara Pazartesi günüden itibaren başladı.

HSK 1. Daire Pazartesi günü beşinci, dördüncü ve üçüncü bölgelerin tayinlerini kararlaştırdı. Salı günü ise ikinci bölge ve Bölge Adliye Mahkemelerinin tayinleri kararlaştırıldı. Çarşamba ve dün ise birinci bölge ve ünvanlı görevlerin bir bölümünün taksimi yapıldı. Fakat çalışmalar henüz tamamlanmadı.

TOPLANTIDA NELER KONUŞULDU?

Kurul toplantısı, iş yoğunluğu sebebiyle bugüne ertelenmişti. Edinilen bilgiye göre, bugün saat 10.00’da toplantı gerçekleştirildi.  Toplantıda İl başsavcılıkları ve ünvanlı görevlere ilişkin müzakere tamamlanamadı. Kararnamenin bugün çıkmayacağı kesinleşti.

Bir sonraki toplantının Pazartesi yapılacağı, kararnamenin o gün çok büyük ihtimalle yayınlanacağı öğrenildi 

Kararnamenin adli yargıdan 4 bin hakim ve savcı, idari yargıdan ise 250 (55’i vergi hakimi) hakimi kapsadığı edinilen bilgiler arasında…