SON TV

Yeni HSK üyesi Havvanur Yurtsever oldu

Hakimler ve Savcılar Kurulu Birinci Daire üyesi Hamit Kocabey’in istifası sonrası boşalan kurul üyeliği için TBMM Genel Kurulu’nda gizli oylama ile seçim yapıldı. Seçim sonucuna göre yeni HSK üyesi Havvanur Yurtsever oldu.

Yeni HSK üyesi Havvanur Yurtsever oldu

Hakimler ve Savcılar Kurulu Birinci Daire üyesi Hamit Kocabey, 14 Ekim’de kurul üyeliğinden istifa etmişti. Kocabey’in istifası yargı camiasında sok etkisi yaratmıştı. Kocabey’in istifası sonrası Hakimler ve Savcılar Kurulu üyeliği için Meclis Başkanlığı’na 26 aday başvuruda bulunmuştu. TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonları Üyelerinden Kurulu Karma Komisyon bu adaylar arasından Havvanur Yurtsever, Timur Borahan ve Mustafa Halit Çelik’i aday olarak belirlemişti.
Bugün TBMM Genel Kurulu’nda komisyon tarafından belirlenen adaylar arasından gizli oylamayla seçim yapıldı. Birinci oylamaya 348 üye katıldı. Bu oylamada Havvanur Yurtsever 323, Timur Borahan 7, Mustafa Halit Çelik 5 oy alırken, 2 oy boş, 11 oyda geçersiz sayıldı. Birinci oylamada çoğunluk sağlanamadığı için ikinci oylamaya geçildi. İkinci oylamaya 357 üye katıldı. İkinci oylamada Havvanur Yurtsever 327, Timur Borahan 14 ve Halit Çelik 5 oy aldı, 2 boş 9 oy ise geçersiz sayıldı. Dolayısıyla üye tam sayısının 5’te 3 çoğunluğu sağlanamadığı için en çok oyu alan 2 aday arasında ad çekme usulüyle üye seçimi tamamlandı. Ad çekme usulü ile yapılan seçimde Havvanur Yurtsever Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun yeni üyesi oldu.