SON TV

Yeni HSK’yı tanıyoruz… Halil Koç kimdir ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeliğiyle ilgili olarak 4 isim atamasıyla HSK üye seçim süreci tamamlandı. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından seçilen 7 üye haricinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanan 4 isim arasında halen HSK Birinci Daire Başkanı olan Halil Koç da yer aldı.

Yeni HSK’yı tanıyoruz… Halil Koç kimdir ?

Yargı camiası tarafından merakla beklenen HSK üye seçimleriyle ilgili çalışmalar tamamlandı. 13 üyeden oluşan HSK’nın başkanı Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile doğal üyesi Adalet Bakan Yardımcısı Hasan Yılmaz dışındaki 11 üyenin görev süresi 7 Haziran’da dolacak. Buna göre, TBMM’de Karma Komisyon tarafından belirlenen 21 aday için oylama işlemi TBMM Genel Kurulunda yapıldı. Oylama sonrasında Hamit Kocabey, Aysel Demirel, Ergün Şahin, Bilal Temel, Sinan Esen, Cumhur Şahin ve Ömür Topaç HSK üyesi olarak seçildi. TBMM Genel Kurulunda seçilen 7 ismin haricinde, geriye kalan 4 üyeyi ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan atadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atadığı isimler arasında, şu anda HSK Birinci Daire Başkanı olan Halil Koç ve HSK Birinci Dairesi Üyesi olan Mehmet Akif Ekinci ile İbrahim Kolcu ve Ömer Faruk Yıldırım yer aldı.

HSK’NIN HAFIZASI

Uzun yıllardır başarıyla HSK’da görev yapan Halil Koç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ikinci defa HSK üyeliğine atanan isim oldu. 1966 yılında Konya’da dünyaya gelen Koç, ilk, orta ve lise öğrenimini Konya’da tamamladıktan sonra 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. 1991 yılında Ankara İdari Yargı Hakim Adayı olarak mesleğe başlayan Koç, sırasıyla Hatay Vergi Mahkemesi Üyeliği, Ankara İdare Mahkemesi Üyeliği, Danıştay Tetkik Hakimliği ve Ankara Bölge İdare Mahkemesi Üyeliği görevlerinde bulundu.

 

İDARİ YARGIDAKİ TÜM İSİMLER EZBERİNDE

2010 yılında Hakimler ve Savcılar Kurulu yedek üyesi olarak seçilen Koç, daha sonra Ankara 17. İdare Mahkemesi Başkanlığı ve Ankara Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığı görevlerinde bulundu. İdari yargıdaki tüm isimler ezberinde olan Halil Koç, Ekim 2011 ve Ekim 2014 yılları arasında Hakimler ve Savcılar Kurulu asıl üyeliği yaptı. Koç, Ekim 2014 tarihinde yeniden HSK üyesi olarak seçildi. Halen HSK bünyesinde Birinci Daire Başkanı olarak görev yapan Koç, evli ve iki çocuk babası. Halil Koç’un 7 Haziran’da yapılacak Genel Kurul’da tüm üyelerin desteğiyle yeniden Birinci Daire Başkanı olarak göreve başlaması bekleniyor. Koç aynı zamanda Türkiye’de geçtiğimiz günlerde kurulan 5 Büyük Bölge İdare Mahkemesi’nin de kurulmasında öncelik eden isimler arasında yer aldı. Koç, İdari Yargı’nın tüm Türkiye’de hızla büyümesine, gelişmesine katkısı olan isim.