SON TV

YKS 2019 üniversite tercihleri başlıyor! Başlangıç ve bitiş tarihi belli oldu

YKS 2019 üniversite tercihleri başlıyor! Başlangıç ve bitiş tarihi belli olan tercihlerle ilgili öğrenciler ve veliler çok heyecanlı...

YKS 2019 üniversite tercihleri başlıyor! Başlangıç ve bitiş tarihi belli oldu

Binlerce öğrencinin merakla beklediği YKS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından şimdilerde YKS tercihleri süreci başlayacak. Adayların merakla beklediği tercih süreci için ise geri sayım başladı. “YKS tercihleri ne zaman başlayacak?” sorusu arama motorlarında araştırılmaya başlandı. 15-16 Haziran tarihlerinde uygulanan YKS tercihleri ne zaman başlayacak? 2019 ÖSYM ile üniversite sınavı tercih işlemleri bilgileri burada!

15-16 Haziran tarihinde binlerce adayın ter döktüğü YKS sınavı yapıldı. YKS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler ÖSYM’ye çevrildi. YKS tercih işlemlerinin ne zaman yapılacağını merak eden adaylar için ise geri sayım başladı. Kendileri için en uygun kariyer planı yapan ve hayalindeki üniversiteye gitmek için çabalayan adaylar için YKS tercihleri ne zaman başlayacak? YKS tercihleri nasıl yapılır?

YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK? 2019 ÖSYM İLE YKS TERCİH İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

Haberimizin içeriğinden YKS tercihlerinin ne zaman başlayacağını ve YKS tercih işlemlerinin nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

2019-YKS tercih işlemleri, 23 Temmuz 2019 tarihinde başlayacak, 29 Temmuz 2019 tarihinde saat 23:59’da sona erecek.

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

Adaylar, 2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna tercih süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebileceklerdir. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Adaylar tercihlerini, T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile tercih süresi içinde ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapacaklar ve tercihlerini, internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklardır. Bunun dışında tercih bildiriminde bulunulamaz (posta, fax, elektronik posta vb.). Merkezimize posta vb. yollarla gönderilen tercih listeleri işleme alınmaz ve cevaplandırılmaz. Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerlidir.

ADAYLAR YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA NASIL YERLEŞTİRİLECEKTİR?

a) TYT ve/veya SAY, SÖZ, EA, DİL yerleştirme puanları,
b) Yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri,
c) Yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları göz önünde tutularak yerleştirileceklerdir. Yerleştirme işlemlerinde bu kılavuz ile 2019-YKS Kılavuzunda yer alan kurallar geçerli olacaktır.

YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMINA YERLEŞTİRİLEN ADAYLARIN OBP’LERİNİN ÇARPILACAĞI KATSAYILAR

2019-YKS sonucu ile bir yükseköğretim programına merkezî yerleştirmeyle yerleşen (Ek Yerleştirme dâhil) veya özel yetenek sınavıyla bir yükseköğretim programına kayıt olan adayların, 2020-YKS’ye girdikleri takdirde, OBP’lerinin çarpılacağı katsayı/katsayılar yarıya düşürülecektir.

MERKEZİ YERLEŞTİRME YAPILACAK YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARININ KONTENJAN VE KOŞULLARI NELERDİR?

Yükseköğretim programları ile bu programların kontenjan ve giriş koşulları Tablo 3 ve Tablo 4’te verilmiştir. Tablo 3’te iki yıllık ön lisans programları, Tablo 4’te ise dört veya daha fazla yıllık lisans programları gösterilmiştir. Bu tablolar ile ilgili koşul ve açıklamalar Tablo 4’ten sonra yer almaktadır