SON TV

Yunanistan Türkiye’den 50 İHA sipariş etti

Yunanistan Savunma Bakanlığı, savunma sanayi üzerine çalışan Türk şirketi Assuva'dan 50 İHA sipariş etti.

Yunanistan Türkiye’den 50 İHA sipariş etti

Yunanistan, savunma sanayi alanında üretim yapan Türk şirketi Assuva’ya 50 taktik insansız hava aracı (İHA) için sipariş verdi.

Savunma sanayi üzerine haberler yapan DefenseNews adlı sitede yer alan habere göre, Assuva Savunma Sanayi, Yunanistan Savunma Bakanlığı ile 50 adet taktik İHA satımıyla ilgili bir sözleşme imzaladı.

DefenseNews; şirketin, Yunanistan’a gönderilen ‘Proton Elic RB-128’ tipi 2 uçağın, kabul testlerinden başarıyla geçtiği yönünde açıklama yaptığını yazdı.

Daha önce Türk, Çin ve Sri Lanka ordularına İHA sistemleri satan Assuva Savunma Sanayi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Başbuğ; anlaşmanın, NATO ve Avrupa Birliği (AB) üyesi bir ülkeyle yaptıkları ilk ihracat anlaşması olduğunu işaret ederek Yunanistan’a ihracat için gerekli tüm lisansları aldıklarını aktardı.

ARAMA VE KURTARMADA KULLANILACAK

Söz konusu İHA’ların, havada 1 kilometre yer altında ise 50 metreye kadar görüntü kaydedebilen termal kameralara sahip olduğu, arama ve kurtarma görevlerinde kullanılmak üzere tasarlandığı ve yeraltı sığınakları, patlayıcılar, kara mayınları ve kimyasal madde tespit edebildiği belirtildi.

Proton Elic RB-128, havadan yer altını görüntüleyebilen ilk drone olarak kayıtlara geçmişti.