SON TV

Zafer Bayramı için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi üzerinde 300 İHA göğe yükselecek

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, 30 Ağustos Zafer Bayramı coşkusunun, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde ve Dijital Gösterim Merkezlerinde yapılacak İHA gösterisiyle kutlanacağını duyurdu.

Zafer Bayramı için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi üzerinde 300 İHA göğe yükselecek

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bugün gerçekleştirilecek olan etkinlikleri açıkladı.

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Anıtkabir ziyaretiyle başlayan programının devamında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde tebrikleri kabulüyle devam edeceği kaydedildi.

Resmi geçit töreninin yapılacağı kutlamalarda akşam da Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde saat 20:30’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Bando Komutanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birliği ve Armoni Mızıkası Komutanlığınca Zafer Bayramı’na özel bir konser gerçekleştirileceği öğrenildi.

Konser, Cumhurbaşkanlığı ve İletişim Başkanlığı Youtube kanalları, sosyal medya hesapları ve televizyon kanallarından canlı olarak yayınlanacak.

BÜYÜK ZAFER 300 İHA İLE GÖKLERE YAZILACAK

Konserin ardından İletişim Başkanlığı’nın hazırladığı 300 insansız hava aracı (İHA) ile “30 Ağustos Zaferi” temalı bir ışık gösterisi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi üzerinde gerçekleştirilecek.

İletişim Başkanlığı gösteriye ilişkin “Türk milletinin Kurtuluş Savaşındaki kenetlenmesi, seferberliği, mücadelesi ve zaferini simgeleyen figürler, görsel bir anlatımla gökyüzüne yansıtılacak.” ifadelerini kullandı.

DİJİTAL GÖSTERİM MERKEZLERİNDE 30 AĞUSTOS ZAFERİ

İletişim Başkanlığının Bursa, Çanakkale, Samsun, Konya, Kayseri, Antalya ve Diyarbakır olmak üzere 7 ilde kurduğu Dijital Gösterim Merkezlerinde de “30 Ağustos Zaferi” temasıyla ziyaretçilerini ağırlayacağı öğrenildi.

30 Ağustos Zaferinin anlam ve önemini unutturmamak adına Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde milletin verdiği mücadele, görsel teknolojiler kullanılarak dijital ortamda sergilenecek.

ENGELLİLER UNUTULMADI

30 Ağustos Zaferinin, sinematik ses sistemi eşliğinde üç boyutlu resim (hologram), 360 derece video ve video haritalama (mapping) teknikleriyle anlatılacağı merkezlerde, görme engelliler için görme engelli yolu, işitme engelliler için işaret diliyle anlatım imkanı da bulunuyor.