SON TV

ABD, Dünya Sağlık Örgütü’nden resmen ayrılıyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) tepkisini resmiyete döktü. ABD, 1 yıl sonra DSÖ üyeliğinden çıkıyor.

ABD, Dünya Sağlık Örgütü’nden resmen ayrılıyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) ayrılacaklarını açıklamıştı.

Başkan Trump’ın açıklamasıyla birlikte Washington yönetimi, DSÖ’den ayrılmak için resmi başvurusunu gerçekleştirdi.

BM’ye bağlı örgütünün 1948’den bu yana üyesi olan Amerika, üyelik anlaşmasıyna ilişkin Kongre’de alınan kararda üyelikten ayrılma hakkını saklı tutmuş olsa da ayrılmadan 1 yıl önce bildirimde bulunması ve geçmiş tüm aidatlarını ödemiş olması şartı var.

AYRILIK İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’e iletilen karar, 6 Temmuz 2021’den itibaren geçerli olacak. BM ve Cenevre merkezli örgüt, ABD’nin başvurusunun kendilerine ulaştığını teyit etti.

ABD’li demokratlar Washington’ın aldığı bu karara tepki gösterdi. Demokrat senatörlerden Bob Menendez, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, salgının ortasında alınan bu ayrılık kararının Amerikalıları hasta ve yalnız bırakacağını savundu.

Kasım ayında gerçekleşecek başkanlık yarışında Trump’ın rakibi olmak isteyen Joe Biden de tepkisini sosyal medyadan gösterirken başkan olduğunda DSÖ’ye yeniden gireceğini söyledi.

Başkan Trump ise, DSÖ’yü koronavirüse karşı dünyayı geç uyarmakla ve Çin’in kontrolü altında kalmakla suçluyor.