SON TV

Alman İç İstihbarat Teşkilatı Başkanı Maassen istifa edecek mi?

Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans Georg Maassen, Chemnitz’deki olaylara ilişkin yaptığı açıklamalar nedeniyle ağır eleştirilere maruz kalmıştı. İstihbarat Başkanı Maassen’in olaylarla ilgili araştırma raporunu da Federal hükümete sunduğu öğrenildi. Ancak Alman muhalefet partileri Maassen’in üzerindeki baskıyı giderek artırıyor.

Alman İç İstihbarat Teşkilatı Başkanı Maassen istifa edecek mi?

Medyadaki açıklamalarından ötürü ağır eleştiri alan Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı Hans Georg Maassen’in olaylara ilişkin perde arkasını yansıtan raporunu tamamladığı öğrenildi. Alman medyasına yansıyan bilgilere göre Maassen’in raporunu bizzat Federal Hükümete sunduğu belirtildi. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Eleonore Petermann, İç İstihbarat Başkanı’nın hazırladığı rapor, İçişleri Bakanlığı’na ulaştığını açıkladı. Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert de, Almanya’nın başkenti Berlin de yaptığı haftalık basın toplantısında, araştırma raporunun bir örneğinin de başbakanlığa geldiğini belirtti.

İSTİHBARAT KOMİSYONU İNCELEYECEK

Sözcü Seibert, raporun içeriğine dair ise net bir bilgi vermedi. Alman İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Petermann, raporun belirli bir değerlendirme sürecinden geçeceğini belirtti. Değerlendirme sürecinden sonra da meclisteki istihbarattan sorumlu ilgili komisyona gönderileceğini kaydetti. Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, İstihbarat Başkanı Maassen’in hazırladığı raporun Angela Merkel’in değerlendirmesinden sonra siyaseten nasıl bir yol izleneceğine yönelikte bir kararın verileceğini kaydetti.

İSTİHBARAT BAŞKANI’NIN AÇIKLAMALARI

İç İstihbarat Teşkilatı’nın Başkanı Hans Georg Maassenn’in geçtiğimiz Cuma günü Alman Bild Gazetesi’nde yayımlanan röportajı tüm Almanya’da sert tartışmalara yol açmıştı.

Başkan Maassen, Chemnitz’de cinayet işledikleri şüphesiyle Irak ve Suriye uyruklu iki mültecinin tutuklanmasından sonra aşırı sağcıların başlattıkları olaylarda yabancı uyruklu kişilere karşı saldırı yapıldığının yer aldığı video görüntülerin gerçek olup olmadığına dair ellerinde net bir kanıt bulunmadığını ileri sürmüştü. Başkan Maassen özel olarak yanlış dezenformasyon yayılmaya çalışıldığını da dile getirmişti.

 İÇİŞLERİ BAKANI HORST SEEHOFER RAPOR İSTEDİ

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, iç istihbarat başkanının bu sözleri üzerine Pazartesi’ye kadar Maassen’in Bild’e yaptığı açıklamalarının dayanağını içeren detaylı bir rapor kaleme alınmasını istemişti. Horst Seehofer, Maassen’in raporu bakanlığa göndermesinin ardından yaptığı açıklamada, Berlin dışında olduğu için daha raporu henüz görmediğini, bunun dikkatle değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Bakan Seehofer, İstihbarat Başkanı Maassen’in dezenformasyon yapıldığına ilişkin; ‘bir kuşkuya kapılmanın bazı özel nedenleri olmalı’ şeklinde değerlendirme yaptı.

Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) Partisi Lideri ve İç İşleri Bakanı olan Horst Seehofer, Maassen’in kısa bir süre önce Chemnitz’deki olaylarla alakalı bazı kuşkuları olduğu yönünde kendisine bilgi verdiğini de belirtti. Bakan Seehofer, ‘eğer birtakım kuşkular mevcut ise bakan bu görüşü saklayamaz’ demişti. Bakan Seehofer, İç İstihbarat Başkanı Hans Georg Maassen’e güveninin tam olduğunu da söylemişti.

SOSYAL DEMOKRATLAR KELLE İSTİYOR

Merkel hükümetinin koalisyon ortağı Alman Sosyal Demokrat Partisi Anayasayı Koruma iç istihbarat başkanı üzerindeki baskıyı arttırıyor. Parti lideri Andrea Nahles, Berlin’de yaptığı basın açıklamasında, Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı’nın sözlerine açıklık getirip iddiasına ilişkin de ciddi delil göstermesi gerektiğine vurgu yaptı.  Nahles;  ‘İstihbarat başkanı eğer medyadaki açıklamalarını bir delile dayandıramazsa bu görevde kalması kesinlikle kabul edilemez’ dedi.

Sosyal Demokrat Parti Genel Sekreteri Lars Klingbeil, kendi internet sayfası ve bazı gazetelere yaptığı açıklamada: “Hans Maassen, ya sözlerini belgelerle izah eder, ya da bu görevde daha fazla kalamaz” dedi.

İSTİHBARAT KOMİSYONU OLAĞANÜSTÜ TOPLANMALI

Muhalefet partileri, istihbarat teşkilatının işleyişinden ve kontrolünden sorumlu olan meclis özel komisyonunun bir an önce toplanmasını da istiyor. Bu arada Meclis İçişleri Komisyonu konuyu görüşmek üzere önümüzdeki günlerde olağanüstü toplanması bekleniyor. Meclisteki siyasi partilerin çoğunda Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı’nın haddinden fazla ileri gittiği görüşü hâkim.

Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Robert Habeck, Berlin’de basına verdiği demeçte istihbarat başkanının artık bırakması gerektiğini belirtti. Eş Başkan Habeck, ‘Maassen ya istifa etmesi gerekiyor ya da Seehofer tarafından görevden alınması gerekiyor’ dedi.

OLAYIN PERDE ARKASI İÇİN TIKLAYIN