SON TV

Bugün 17 Ekim Dünya astsubaylar günü

Bugün 17 Ekim Dünya astsubaylar günü olarak kutlanıyor. Türkiyede'de birçok yerde çalışan ve astsubaylar bugünü kutluyor.

Bugün 17 Ekim Dünya astsubaylar günü

Vatandaşlar internet ortamında ‘bugün ne günü’ diye arama yapıyorlar. Dünya astsubaylar günü ilk ne zaman kutlanmaya başladı? 17 Ekim Dünya astsubaylar günü’nün kutlanmasına kim vesile oldu. İşte 17 Ekim Dünya astsubaylar günü ile ilgili detaylar..

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulunun 19 Mart 2012 tarihinde yaptığı toplantıda, Basın yayın ve tanıtımdan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan Yüksel Binici’nin yapmış olduğu teklif üzerine 17 Ekim tarihlerinin Dünya Astsubaylar Günü olarak kutlanması kararını almıştır.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde astsubay olarak görev yaptıktan sonra emekli olan Yüksel Binici’nin başlatmış olduğu çalışmalar sonucu 17 Ekim Dünya Astsubaylar Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği’nin (TEMAD) kuruluş günü olan 17 Ekim 1984 Tarihi. DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ olarak kutlanıyor. Dünya Astsubaylar günü, VİKİPEDİ, Özgür Ansiklopedi de 17 EKİM Tatiller ve özel günler bölümünde yer almıştır. Artık birçok kurum ve kuruluşun kutlanacak günler listesinde yer alan Dünya astsubaylar günü, yabancı ülke Büyükelçi ve Askeri ateşelerinin, siyasi liderlerin, hükümet temsilcilerinin ve astsubayların katılımı ile her yıl geleneksel halde kutlanan bir gündür.

Birçok meslek gruplarının belirli günleri vardır. O günlerde meslek grupları bir araya gelerek meslekleri ile ilgili konuları görüşürler. Meslek içi sorunlarını ve mesleki gelişmelerini tüm detayları ile ele alarak çözümler üretir ve bilgi paylaşımlarında bulunurlar.

17 Ekim Dünya Astsubaylar Günü İlk olarak 2012 yılında kutlanmaya başlamıştır.

17 Ekim Dünya Astsubaylar Günü, dünyada ve Türkiye’de çalışan ve emekli olan astsubayların yılda bir gün de olsa kendilerini özel hissetmelerini ve tüm gayretlerini sarf ettikleri, adeta hayatlarını adadıkları mesleklerinin toplum tarafından önemsendiğini görmelerini, meslektaşlarını mesleklerine bağlılığını, kendilerine olan güvenlerin artırılmasını ve yalnız olmadıklarını hatırlatmayı amaçlıyor.

ASTSUBAYLAR ANITKABİR’İ ZİYARET ETTİ

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Genel Başkanı Hamza Dürgen ve beraberindeki heyet, 17 Ekim Dünya Astsubaylar Günü dolayısıyla Anıtkabir’i ziyaret etti.

Tükiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Edirne Şubesi tarafından Dünya Astsubaylar Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

Dernek adına Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

TEMAD Edirne Şubesi Başkanı Aydın Bildiş, yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapmış emekli astsubayların vatanın birliği için Türkiye’nin her köşesinde gece gündüz demeden görev yaptığını belirtti.

Astsubayların millet, bayrak ve cumhuriyet sevdalısı olduğunu vurgulayan Bildiş, şunları kaydetti:

“TEMAD olarak bugün milli birlik ve beraberliğimize kasteden tuzakların ve oyunların farkındayız. Din, ırk ve mezhep ayrımı yapmadan bu topraklar üzerinde yaşayan herkesi eşit ve bölünemez görüyoruz. Çünkü bizler görev süremiz içerisinde gittiğimiz ‘Barış Gücü’ görevlerinde millet olma vasfını yitirmiş, din, ırk ve mezhep ayrımı gibi emperyalist oyunlarla iç savaşlara sürüklenmiş ulusların ne durumda olduklarını bizzat yaşayarak gördük. Biz astsubay emeklilieri olarak bu oyuna hiçbir zaman gelmedik gelmeyeceğiz.”