SON TV

Diğer gezegenlerde kaç yaşındasınız?

ABD merkezli bilim ve sanat müzesi Exploratorium, gezegenlerdeki bu zaman farklılıklarını öğrenmek için yeni bir web sayfası geliştirdi.

Diğer gezegenlerde kaç yaşındasınız?

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletine bağlı San Francisco kentinde bulunan Exploratorium adlı bilim ve sanat müzesi, gezegenlerin bir birinden farklı zaman dilimlerinde olduğunu anlatmak için bir web sayfası tasarladı.

Güneş sisteminde içerisinde yer alan 8 gezegende de sıcaklıklar ve dönüş süreleri oldukça farklı. Dönüş sürelerindeki farklılıklar, Dünya’daki canlıların yaş hesabını da etkilemiş oluyor.

Örneğin; Dünya’nın hızının yarısı kadar hıza sahip olan Mars’ın 1 yılı, Dünya’nın yaklaşık 2 yılı demek.

DİĞER GEZEGENLERDE KAÇ YAŞINDASINIZ?

Exploratorium adlı müzenin geliştirdiği çevrimiçi hesap makinesi, kullanıcıların Güneş sisteminde bulunan diğer gezegenlerdeki yaşlarını hesaplamaya yarıyor. Bunu öğrenmenin hayatımıza ne gibi bir katkısı olur derseniz… Eğlenmek için bile öğrenilebilir…

Eğer Merkür, Venüs, Uranüs yada aklına gelen herhangi bir Güneş sistemindeki gezegendeki yaşınızı merak ediyorsanız ilk adım olarak www.exploratorium.edu/ronh/age/ linkine tıklayarak işe başlayabilirsiniz. Sitenin üst sıralarında yer alan “ENTER YOUR BIRTHDATE HERE” bölümüne doğum tarihinizi Ay-Gün-Yıl şeklinde girdikten sonra “CALCULATE” butonuna basmanız yeterli.

Hemen sayfanın devamında hangi gezegende kaç yaşında olduğunuz ve bir söz konusu gezegene göre bir sonraki doğum tarihiniz hızlıca hesaplanıyor.