SON TV

Dilber Ay neden hapis yatmıştı? İşte Dilber Ay’ın acı dolu hayatı…

Ünlü sanatçı Dilber Ay'ın hayatını kaybetmesi herkesi üzdü. Geçirdiği kalp krizi sonucu yaşama veda eden Dilber Ay'ın hayat hikayesi ise yaşadığı acılarla dolu. Peki Dilber Ay kimdir, nerede doğdu, kiminle evli? Usta sanatçı yıllar önce yaşadığı olayı gözyaşlarıyla anlatmıştı. Dilber Ay, kendisine tecavüz etmek isteyen kişiyi öldürdüğü için cezaevinde yatmıştı. Daha çocuk yaşta başlayan acı dolu hikayesiyle Dilber Ay...

Dilber Ay neden hapis yatmıştı? İşte Dilber Ay’ın acı dolu hayatı…

Düzce’de yaşayan ünlü sanatçı Dilber Ay, akraba ziyareti için gittiği Ankara’da kalp krizi geçirdi. Kaldırıldığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sanatçı Ay’ı hayatta tutmak doktorlar, yaklaşık bir saat çaba sarf etti. Ancak usta sanatçı Dilber Ay, yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Dilber Ay’ın ölümü, sanat dünyasını derinden sarstı. Kendine has tarzıyla ve samimi duruşuyla dikkat çeken Dilber Ay ani bir şekilde aramızdan ayrıldı. Ses sanatçısı Dilber Ay, geçirdiği kalp krizi sonucu 63 yaşında hayatını kaybetti. Sanatçı Dilber Ay’ın Düzce’de toprağa verileceği belirtildi. İşte Dilber Ay’ın hayat hikayesi ve Dilber Ay kimdir sorusunun cevabı…

Dilber Ay’dan acı haber geldi ve birçok kişi Dilber Ay’ın hayatını araştırmaya başladı, peki Dilber Ay kimdir? Akraba ziyareti nedeniyle Ankara’ya giden sinema ve ses sanatçısı Dilber Ay, rahatsızlanarak saat 22.05’te ambulansla Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Doktorlar, kalp krizi geçirdiği belirlenen sanatçı Ay’ı hayatta tutmak yaklaşık bir saat çaba sarf etti. Dilber Ay, yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

DİLBER AY’IN KAHRAMANMARAŞ’TA BAŞLAYAN HAYAT HİKAYESİ

Türk halk müziği sanatçısı, söz yazarı ve sunucu Dilber Ay, 1 Ocak 1956’da Kahramanmaraş ilinin Pazarcık ilçesinde dünyaya geldi. Kureyşan aşiretine bağlı olan bir aileden gelen Dilber Ay, ilkokul 3. sınıfa kadar okudu.

ÇOCUKKEN YAŞLI BİR ADAMLA EVLENDİRİLDİ

Ailesi ile birlikte Kahramanmaraş’tan önce Ankara’ya, oradan da Bolu-Düzce taraflarına göç ederek yerleşti. Düzce’de okula devam edemeyip 13 yaşında iken yaşlı bir adamla evlendirildi.

Evlenmeden önce Düzce’ye güzel ses aramak için radyocular gelmişti. 1969’da TRT Radyosu’nun düzenlediği yarışmada Gönül Gel Seninle Muhabbet Edelim türküsünü söyledi ve düzenlenen güzel ses yarışmasında birinci oldu. İki çocuk annesi olduktan bir müddet sonra evlendiği kişiden ayrıldı. Radyoda tanındıktan sonra 24 albümü oldu. Almanya’da iki kere hapis yattı.

1998 yılında Almanya’da iken İbrahim Karakaş ile evlendi.

CEZAEVİ KONSEPTLİ PROGRAMI OLAY OLMUŞTU

Flash TV’de yaptığı Kadere Mahkumlar programındaki cezaevi konsepti televizyon tarihinde bir ilk olmuştu. Dilber Ay, demir parmaklıklarla çevrili stüdyoda konuklarını ağırlamış, türkülerini seslendirmişti.

CİNAYETİ GÖZYAŞLARIYLA ANLATMIŞTI

Yıllar önce işlediği bir cinayet nedeniyle cezaevinde yatan Dilber Ay, yaşadığı acı dolu günleri ilk defa açıklamıştı.2017 yılında TV8 ekranlarında yayınlanan ‘Yaşamdan Hikayeler’ programına konuk olan ünlü türkücü Dilber Ay, canlı yayında hapse neden girdiğini gözyaşlarıyla anlatmıştı.

KENDİSİNE TECAVÜZ ETMEK İSTEYEN KİŞİYİ BIÇAKLADI

Almanya’da turne sırasında kendisine tecavüz etmek isteyen kişiyi öldürdüğünü belirten Dilber Ay, “Başıma kötü bir şey gelmesin diye vurdum adamı. 7-8 yerinden bıçakladım. Ah vah etmedim. Sarkıntılık yapmak istedi, o da boğazında kaldı” sözleriyle itirafta bulunmuştu. Ünlü türkücü, işlediği cinayet yüzünden Frankfurt’ta 8 ay 21 gün cezaevinde kaldı.

BEYNELMİNEL FİLMİNDEKİ ROLÜYLE BEĞENİ TOPLADI

Ses sanatçısı Dilber Ay, son yıllarda rol aldığı filmlerle de dikkat çekti. Dilber Ay, 2006’da çekilen Beynelminel filminde bir şarkıcıyı canlandırdı.

2017’de çekilen Çam Yarması filminde oynadı. Son olarak ise İbrahim Büyükak ve Oğuzhan Koç’un başrollerde oynadığı Yol Arkadaşım filminde bir araba tamircisini canlandırdı.

ALTIN KOZA FİLM FESTİVALİ’NDE ÖDÜL ALDI

Dilber Ay, 1956’da Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde dünyaya geldi. Katıldığı ses yarışmasıyla sahne dünyasına adım atan Ay, çok sayıda albüm çıkarttı.

“Hacı Ağa”, “Zorunda mıyım?”, “Gelmezsen gelme” gibi eserlerle tanınan sanatçı, “Kadere Mahkumlar” televizyon programıyla geniş kitlelere ulaştı.

Oyunculuk yeteneğine de sahip olan Ay, rol aldığı “Beynelmilel” sinema filmiyle 14. Altın Koza Film Festivali’nde “En iyi yardımcı kadın oyuncu” ödülüne değer görüldü.

Ay, “Hayat Sana Güzel” ve “Yol Arkadaşım 2” sinema filimlerinde de rol aldı.

DİLBER AY’IN ALBÜMLERİ

Dilberay – Dilberay (1974)
Dilberay – 3 – Türküola (1975)
Dilberay – Meyrik (1981)
Dilberay – HazaL (1986)
Dilberay – Barak Muhabbeti 1 (1987)
Dilberay – Barak Muhabbeti 2 (1988)
Dilberay – Postaci Emmi (1990)
Dilberay – Oturak Havaları (1990)
Dilberay – Yandim Eyvah (1993)
Dilberay – Dağlar Oy (1993)
Dilberay – Bırak Ona Da Dokunma (1994)
Dilberay – Kisi Bitmez Daglarimin (1995)
Dilberay – Barak Kızı (1996)
Dilberay – Ölesen Gelin (1999)
Dilberay – Sürdüler Beni – Sen Tasmisin Demirmi (2000)
Dilberay – Bırakmadı Sevdan Beni – Yabancı (2001)
Dilberay – Oturdum Mezar Taşına (2002)
Dilberay – Maraşlı Gelin (2003)
Dilberay – Hasrete Koştuk (2005)
Dilberay – Alıp Başımı Gideyim (2005)
Dilberay – Hacı Ağa (Sarı Sabahlık) (2007)
Dilberay – Ellerin Olmus (2008)
Dilberay – Ötme Bülbül (2009)
Dilberay – Be Zalim – İtfaiyeci (2010)