SON TV

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Dini istismarı Diyanet önleyecek

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, din istismarının önlenmesinde Diyanet'e, ilahiyat fakültelerine ve imam hatip liselerine görev düştüğünü söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Dini istismarı Diyanet önleyecek

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda din istismarına karşı Diyanet’e büyük görev düştüğünü konu alan bir konuşmasının videosu yayınladı.

Erbaş konuşmasında; en çok istismara uğrayan unsurlardan birinin din olduğunu ifade ederek, istismarın önlenmesinde Diyanet, ilahiyat fakülteleri ve imam hatip liselerine büyük görev düştüğünü dile getirdi.

“BOŞLUĞU HURAFELER DOLDURUR”

Ali Erbaş’ın açıklamalarından satır başları:

“Başta Diyanet İşleri Başkanlığı, ilahiyat fakülteleri, imam hatip liseleri… Yani programı ile doğru müfredatı ile yetiştirmiş olduğumuz talebeler, onların mihraplarda, minberlerde, kürsülerde olması bu istismarı önleyecek en önemli faktördür. Eğer biz doğru dini bilgiyi, Kur’an ve sünnetle, sünnet çizgisinde elde ettiğimiz bilgiyle insanımızı donatmazsak o zaman bu boşluğu bazen aşırı uçlarda olan sünneti hafife alan kişiler, bazen sünnetle hurafeyi karıştırıp bunu din haline getiren kesimler dolduruyor. Bunun da acısını yaşıyoruz biz. İşte eğitim merkezleri, dini yüksek ihtisas merkezleri bunun için vardır. Kur’an’dan ve sünnetten taviz vermeden ve ikisinin arasını açmak isteyenlere de fırsat vermeden bu işi yapacağız. Bazı sayıları az da olsa bu tür uç kesimler çıkabiliyor.”