SON TV

Dolar kur fiyatı güne ne kadarla başladı? (28 Kasım 2018 dolar – euro kur fiyatları)

Dolar - euro kur fiyatları kaç TL? Dolar kur fiyatı en son ne kadar oldu? Dün hafif bir yükselişe geçen dolar fiyatı bu sabah güne nasıl başladı? İşte günün dolar- euro kur fiyatları ve bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Dolar kur fiyatı güne ne kadarla başladı? (28 Kasım 2018 dolar – euro kur fiyatları)

Düşüş seyrine devam eden dolar kuru, 28 Kasım 2018 gününe nasıl başladı? İşte ilk rakamlar… Petrol fiyatlarında son dönemde gözlenen düşüşün de desteğiyle dolar/TL bu sabah güne 5.26 seviyelerinde başladı.

Kasım ayının ortasından bu yana dolar kurunda yaşanan düşüş trendi ile hafta başında son 4 ayın en düşük seviyesi olan 5.20 TL’yi test eden dolar kuru dün 5.25 TL bandında seyretti.

DOLAR GÜNE NASIL BAŞLADI?

Dolar kur fiyatı dün akşam saatlerinde yönünü yukarı doğru çevirdi. 28 Kasım sabahında düne göre yükselişe geçerek dolar kur fiyatı 5,26 TL‘den işlem görüyor.

Euro kur fiyatı ise 5,94 TL’de yer alıyor.

Dolar/TL bu sabah 5.2696/5.2671’den, Euro/TL 5.9454/5.9412’den işlem görüyor.

Görülen zirveden bu yana TL’deki değer kazancı yüzde 38’i bulmuş durumda. Öte yandan halen yılbaşına göre TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 27 civarında. Piyasalarda önümüzdeki dönemde Türkiye-ABD ilişkilerindeki iyileşme paralelinde Halkbank konusundaki gelişmeler, İran yaptırımlarına tanınan muafiyet, ABD faiz kararları, ticaret savaşları, Brexit süreci ve petrol fiyatlarının seyri yön belirleyici unsurlar olarak takip ediliyor.

Öte yandan, piyasalar iç siyasetin yanı sıra, gözünü G20 zirvesine, küresel ticaret savaşındaki Trump – Xi görüşmesine dikerken gelişmekte olan piyasalar FED’in tutanaklarını takip ediyor.

PETROLDEKİ DÜŞÜŞ TÜRKİYE İÇİN AVANTAJ

Artan küresel petrol arzı ve finansal piyasalardaki zayıflığın baskısıyla petrol fiyatları, ekim başından bu yana değerinin yaklaşık üçte birini kaybetti.

Bankacılar petrol fiyatlarındaki düşüşün enerjide neredeyse tamamen dışa bağımlı olan Türkiye ekonomisi için avantaj olduğuna dikkat çekiyor. Analistler düşüşün, Türkiye’nin enerji faturasındaki azalış ve dolayısıyla cari açıktaki düşüşe, şirketlerin üretim maliyetleri ve manşet enflasyona doğrudan etkisine dikkat çekiyor.

ETİKETLER: