SON TV

Esad İdlib’i vuruyor! Rusya’dan açıklama geldi

Reuters'ın geçtiği habere göre Esed Rejimi İdlib'i topçu ateşiyle vurmaya başladı.

Esad İdlib’i vuruyor! Rusya’dan açıklama geldi

Reuters’in haberine göre Esed Rejimi İdlib’i topçu ateşiyle vurmaya başladı. Türkiye’nin komşusu İdlib, askeri ve siyasi açıdan stratejik öneme sahip konumda bulunuyor. Rus savaş uçaklarının sesi, Hatay’ın Reyhanlı ve Yayladağı ilçelerine bağlı köylerinden de duyuluyor. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric İdlib’te Beşşar Esad rejimi ve destekçilerinin olası operasyonuna karşı “yüksek alarm” halinde olduklarını açıkladı. Rusya’dan hava saldırıları ile ilgili yapılan açıklamada; “Rusya İdlib’de hedefi belli operasyonlar yapıyor. Suriye’deki duruma ilişkin ABD ile teması sürdürüyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Rusya da 22 gün aradan sonra dün İdlib’e havadan saldırmıştı. Rusya’nın saldırısında 4 sivil hayatını kaybetmişti.

Dünya Suriye’nin İdlib şehrine kilitlenmiş durumda. Açıklamalar ve son dakika gelişmeleri peşi sıra geliyor.

RUSYA DIŞİŞLERİ: RUSYA HEDEFİ BELLİ OPERASYONLAR YAPIYOR

Rusya Dışişleri’nden yapılan açıklamada; “Suriye’deki durum İdlib sorunu çözülmeden normalleşemez. Rusya İdlib’de hedefi belli operasyonlar yapıyor. Suriye’deki duruma ilişkin ABD ile teması sürdürüyoruz.” denildi.

RUSYA ARDINDAN ESED 

Esed Rejimi  de İdlib’i dün Rusya’nın ardından topçu ateşleriyle vurmaya başladı. Esad rejimine bağlı Suriye ordusu aralıklarla İdlib’i topçu ateşiyle hedef aldı. Ordu bugün de tekrar İdlib’e topçu ateşleri düzenlemeye başladı.

UÇAKLARIN SESİ TÜRKİYE’DEN DUYULUYOR

Suriye’nin İdlib kentinde belirlenen hedefleri vuran Rus savaş uçaklarının sesi, Hatay’ın Reyhanlı ve Yayladağı ilçelerine bağlı köylerinden de duyuldu. Yüksekte olan sınır köylerinden ise atılan bombaların çıkardığı toz bulutları görüldü.

BM’DE YÜKSEK ALARM 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric dün akşam saatlerinde, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ilinde Beşşar Esad rejimi ve destekçilerinin olası operasyonuna karşı “yüksek alarm” halinde olduklarını açıkladı.

İdlib ve Hama’da düzenlenen hava saldırılarının ölüm ve yaralanmalara ayrıca okul ve market gibi sivil yapılarda zarara yol açtığının altını çizen Dujarric, “BM, İdlib’deki insani durum ve bölgedeki askeri gerginliğin artmasının yol açacağı potansiyel yıkıcı insani sonuçlardan duyduğu endişeyi bir kez daha tekrar ediyor.” ifadesini kullandı.

Dujarric, İdlib’de 3 milyon civarında sivilin yaşadığını ve BM’nin Türkiye üzerinden yardımlarını bölgeye ulaştırdığına vurgu yaparak, Suriye’nin kuzeybatısında muhtemel bir operasyon durumunda doğacak ihtiyaçları karşılamak için 311 milyon dolar civarı fona ihtiyaç duyduklarını belirtti.

0/5 (0 Reviews)