SON TV

Ürgüp’te balon kazası

Kaza nedeniyle bugün havalanan balon sayısı düne oranla yüzde 20 düştü.Olayda yaralananların tedavisi Nevşehir ve Kayseri'deki hastanelerde devam ediyor.

Ürgüp’te balon kazası

Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde dün meydana gelen balon kazası nedeniyle bugün havalanan balon sayısı yüzde 20 düştü.
AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, 3 Brezilyalı turistin öldüğü, 22 kişinin yaralandığı kazanın ardından Göreme’den bu sabah 90’a yakın balon havalandı.
Düne oranla balon sayısında yüzde 20 düşüş yaşanırken, kazaya karışan firmanın balonları da bugün uçuş yaptı.
Öte yandan, yaralı turistlerden 19’unun tedavisi Nevşehir’de, 3 turistin tedavisi ise Kayseri’deki Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Özel Acıbadem hastanelerinin yoğun bakım servislerinde devam ediyor.

-Kapadokya’da yılda 700 bin turist balona biniyor-

Dünyada sıcak hava balonculuğu alanında en fazla ticari uçuşun yapıldığı Kapadokya bölgesinde 21 firmanın 170 tescilli sıcak hava balonu bulunuyor.
Kapadokya bölgesinde günde yaklaşık 2 bin, yılda ise ortalama 700 bin turist balon turlarını tercih ediyor.

-Pilot eğitimleri-

Balon pilotu yetiştirmek için açılan eğitim kurslarının ilk aşamasında adaylara haberleşme, telsiz, meteoroloji derslerinin olduğu 12 farklı konuda eğitim veriliyor ve 25 saat uçuş gerçekleştiriyor.
Hava şartlarına bağlı olarak 3-4 ay devam eden kurslar sonunda adaylara, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin yaptığı sınavları geçmeleri halinde “Balon Hususi Pilot Lisansı” (PPL) veriliyor.
Pilot adayları yolcusuz 60 saat uçuş tecrübesi edindikten sonra 50 saatte de teorik eğitim alıyor. Bu eğitimleri de başarıyla tamamlayan pilotlar Balon Ticari Pilot Lisansı (CPL) almaya hak kazanıyorlar.
Bu lisansı alan pilotlar ilk aşamada 12 kişilik ve altındaki balonlarda ticari uçuş yapma hakkı kazanıyor ve aylık 3 bin 500 lira maaşla işe başlıyor. Pilotların daha büyük sepetli balonlarda uçuş yapabilmeleri için 100 saatlik uçuş tecrübesi aranıyor.
Ayrıca Sivil Havacılık yönetmeliğine göre pilotlar her 2 yılda bir lisans yenileme sınavlarına giriyorlar.

ETİKETLER: