SON TV

İş kulelerinin tepesinden telsiz vericisi çalındı

Afet döneminin can kurtarıcısı Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti'nin (TRAC), 1999 depremi gibi olağanüstü dönemlerinde İstanbul'dan Tekirdağ'a, Bursa'dan Karadeniz Eğerlisi'ne kadar telsiz iletişimini sağlayan İş Kuleleri ile Bağcılar Tekstilkent'in tepesindeki iki adet rölesi çalındı. TRAC, röleleri çalmakla suçladığı eski yöneticileri İ. G., B. B., M. A. E. ve D. G. aleyhine suç duyurusunda bulundu.

İş kulelerinin tepesinden telsiz vericisi çalındı

Semih BİŞKİN / 51 yıl önce afet dönemlerinde acil iletişim ihtiyacı sağlamak amacıyla kurulan TRAC’ın eski İstanbul Şube yöneticilerine şok suçlama. Bu yöneticiler, TRAC’ın İş Kuleleri ve Tekstilkent’in tepesindeki telsiz vericilerini alarak aynı alanda hizmet vermek amacıyla yeni kurdukları TRAK isimli derneğe götürmekle suçlandı.

Savcılığa yansıyan iddiaya göre TRAC’ın İstanbul Şubesi yöneticileri İ. G., B. B., M. A. E. ve D. G., usulsüz genel kurul yaparak TRAC’ın İstanbul Şubesi’ni feshedip Telsiz Amatörleri Derneği (TRAK) isimli yeni bir dernek kurdular.

Yeni kurdukları TRAK isimli derneğin telsiz vericisi ihtiyacını da eski yöneticisi oldukları TRAC’tan temin ettiler. Suçlanan yöneticilerden İ. G. ve B. B., röleyi almadan önce İş Kuleleri Güvenlik Müdürlüğü’ne 9 Ekim 2012 tarihli bir e-posta yollayarak, İş Kule-1’in tepesinde bulunan telsiz rölesini bakım işlemi için alacaklarını bildirdiler.

RÖLENİN GÖTÜRÜLÜŞÜ GÜVENLİK KAMERASINDA

Bu e-postadan sonra İş Kuleleri’ne giden eski yöneticiler röleyi alarak bilinmeyen bir yere götürdüler. Amatör telsizciler, özellikle de deprem dönemleri için hayati önem taşıyan röleden sinyal kesilmesi ile durumdan haberdar olan TRAC Genel Merkezi harekete geçti. Yapılan araştırmada sadece İş Kule’nin değil, Tekstilkent’in tepesindeki rölenin de aynı kişiler tarafından aynı yöntemle götürüldüğünü öğrendiler.

Eski yöneticileri aleyhine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuran TRAC, İstanbul Şubesi eski yöneticilerinin rölelerini çaldığını iddia etti. Eski yöneticileri İ. G., B. B., M. A. E. ve D. G.’nin önce ulussüz genel kurul yaparak bu şubeyi feshettikleri, derneğe ait evrakları da kendilerine bugüne kadar teslim etmeyerek Dernekler Kanunu’nun 32. maddesi kapsamındaki suçları işledikleri savunuldu. Dilekçede, bu kişilerin, yöneticisi oldukları derneği kapattıktan sonra sadece sondaki C harfini K yapıp TRAK isimli aynı alanda hizmet veren yeni bir dernek kurdukları belirtildi.

Dilekçede, eski yöneticilere yöneltilen en ağır suçlama ise afet durumlarında acil iletişim ihtiyacı için kurulan telsiz sistemi ile ilgili oldu.

İ. G., B. B., M. A. E. ve D. G., 1999 depreminde ilk 10 gün boyunca yoğun bir biçimde faydalanılan İş Kuleleri ile Tekstilkent kulelerinin tepesinde bulunan TRAC’a ait telsiz rölesini çalmakla suçlandı.

NEREDE OLDUĞU BİLİNMİYOR

Buralardan alınan 10 bin doların üzerinde değere sahip telsiz rölelerinin nereye götürüldüğünü hala bilinmediği belirtilen dilekçede, “Yerinden alınan ve failler tarafından bilinmeyen bir yere götürülen bu röle, İstanbul’da vuku bulacak doğal afetlerde acil durum haberleşmesini sağlamaktaydı” denildi.

Dilekçesinde, İ. G., B. B., M. A. E. ve D. G.’nin 6 aydan 2 yıla kadar hapisce cezalandırılmaları için haklarında soruşturma başlatılmasını isteyen TRAC, yeni kurulan derneğin TRAK kısaltmasını kullanmaktan da men edilmesini istedi.

ETİKETLER: