SON TV

Akıllı telefonda mini rekabet

Akıllı telefonlarda dokunmatik ve büyük ekran modası devam ederken mini dokunmatiklere de ilgi büyük.

Akıllı telefonda mini rekabet

Akıllı telefonlarda dokunmatik ve büyük ekran modası devam ederken, şimdi de küçük ekranlı telefonlar arasında büyük rekabet yaşanmaya başladı. 5 inç’in üzerinde ekrana sahip, tabletlerle yarışan cihazlar halen tüketiciyi cezbediyor. Ancak avuçiçi kullanım rahatlığını yaşamak isteyenler de mini ekranlara yöneliyor. Firmalar şimdi artan bu talepleri değerlendirmeye başladı. 4 inç’lik ekrana sahip telefonlar piyasada rekabeti hızlandırdı. Samsung’un Galaxy Note ve Galaxy S3 ile başlattığı büyük ekran yarışına rağmen tek elle kullanım ergonomisini arayan kullanıcılar da mini ekranı tercih ediyor. Samsung Galaxy S Mini, HTC One Mini, Sony Xperia L ve LG Optimus L3 ve 7 serisi telefonlar bu modayı hızlandırıyor.

KULLANIM AVANTAJI FAZLA
Küçük ekranların en önemli avantajı pil ömrü konusunda büyüklere göre daha cimri olmaları. Ancak birçok kişi için telefonu sürekli elden düşürme derdini ortadan kaldırması da büyük önem taşıyor. Akıllı telefonların en hassas ve en maliyetli kısmını ekranların oluşturduğu düşünülecek olursa, cihazı tek elde sağlam taşımanın önemi daha rahat anlaşılabilir. Ayrıca 4 inç ve daha küçük telefonlar cepte de daha rahat taşınıyor.

BAŞPARMAKLA KONTROL İMKÂNI
iPhone 5 tutkunları Apple’ın tek el ergonomisinden vazgeçmemesinden oldukça memnun gözüküyor. Tek el ergonomisi olan telefonlarda en rahat kullanım, başparmağın ekranın her noktasına kolayca ulaşması olarak tarif ediliyor. Sesle kontrol ve sensörler büyük ekranlar için işimizi kolaylaştırsa da bazen olmadık uygulamaların açılmasına neden olarak iletişimi zorlaştırabiliyor. Büyük ekran cazibesine rağmen tek elle kullanma rahatlığını bırakmak istemeyenler yine 5 inç telefon ve tabletlere göre mini kalan telefonların cazibesini değiştirmiyor.

İNSAN MERKEZLİ TASARIM
Bilgisayar ve yazılım mühendisleri önceleri tüm ürünleri mühendis bakış açısıyla yorumlarken yavaş yavaş insan odaklı çalışmaya başladılar. Dokunmatik ekranlar ve bunlarla uyumlu işletim sistemi ve uygulama yazılımları bu yaklaşımın en güzel örnekleri. Özellikle çocukların hızlı bir şekilde tablet kullanmayı öğrenmesinin altında yatan sebep de bu yaklaşım oldu.

YENİ İPHONE’NUN KÜÇÜK SIRRI
Apple iPhone daha çıkmadan hakkında en çok konuşulan ürün olmayı başarıyor. Apple’ın sırrı önümüzdeki ay yine SanFrancisco’da açığa çıkacak. Ancak biz sabırsızlar için ipuçlarını takip edecek olursak, Apple en önemli sırrını güncellenecek yeni işletim sistemi iOS 7 ile verdi. Çerçevesiz tasarım, ekranın farklı boyutlarda ölçülenebilir ebatlara sahip olmasını sağlayacak. iPhone bundan önce 3.5 ve 4 inç ekranlara sahipti.

AYNI YETENEK AVUÇİÇİNE SIĞDI
Her telefon markasının bir amiral gemisi var. HTC One, Tayvanlı şirketin amiral gemisi. Şimdi dev ekrana alternatif modeli HTC One Mini oldu. Telefonda her şey cebe ve çantaya kolay sığsın diye yapılmış. 4.3 inçlik net ve canlı yüksek çözünürlükte ekrana sahip olan HTC One Mini’nin, ince profili ve konik tasarımıyla bir araya gelen alüminyum yüzeyi, cihazın kolay taşınmasının sırrı. Mercek ve yazılım farkıyla kaliteli görüntü elde edilmesini sağlayan UltraPixel kamera, yaşadığınız her anı fotoğraf veya video olarak yakalamanızı sağlıyor. Deklanşöre basıldığında, HTC Zoe’nin 20’ye kadar fotoğraf ve üçer saniyelik video çekebilme özelliği var.

PİL TEKNOLOJİSİ 1 GÜNÜ ZORLUYOR
“Ekran büyük ve yüksek çözünürlüklü olsun, kamerası kaliteli video ve fotoğraf çeksin” diyenler telefonların pil ömrünün uzamasını istiyor. Her yeni uygulama pil ömrünü tüketirken, pil üretim teknolojisindeki gelişmeler de taleplere yanıt vermeye çalışıyor. Aslında pil ömrü sürekli artsa da bunu çok farkedemiyoruz. Çünkü diğer taraftan uygulama sayısı, ekran kalitesi ve antenlerin kullanım alanı yaygınlaşıyor. Bu nedenle pil ömrü 1 günün üzerine çıkmakta zorlanıyor.

CEP’LERİN HÂKİMİ ANDROİD
En ekonomik telefondan en akıllısına, çift SIM kartlısından kameralısına Google Android platformu mobil cihazların tek hakimi oldu. Google Android platformunun başarısının altında yatan sebep ise geniş ekosistemi besleyecek güce ve esnekliğe sahip olması. Uygulama ekosisteminin geniş ve ekonomik olması ile gelişmiş cihaz seçeneğinin çok oluşu operatörler için Android platformunun cazibesini artırıyor.

KADINLARDAN YOĞUN TALEP VAR
Kulanım rahatlığı en fazla önemseyen tüketiciler ise kadınlar. Büyük cihaz taşımak istemeyen kadınlar mini telefonları tercih ediyor. Firmaların özellikle kadın tüketicilerden ‘mini telefon’ üretmeleri konusunda yoğun talep aldıkları belirtiliyor.

ETİKETLER: