SON TV

Dayakçı savcıya para cezası!

Yargıtay, sokakta yürürken kendisine sözlü ve ıslıklı tacizde bulunan kişileri karakola aldırıp döven kadın savcıya 1500 lira adli para cezasını onadı.

Dayakçı savcıya para cezası!

Cumhuriyet Savcısı Aslı Betül Cevizoğlu, Sarıyer Adliyesinde görev yaptığı dönemde, Sarıyer Şehit Şeker Aktaş Polis karakolu yakınlarında Murat Kara ve Arif Kara’nın sözlü tacizine uğradı. Savcı olduğunu belirterek hakaret ettiği bu kişileri daha sonra karakola aldıran Cevizoğlu’nun, iki kişiyi polislerin yardımıyla kamera bulunmayan bir odaya aldırdığı, yumruk ve tokat attığı, duvardaki tabloyu kafalarında parçaladığı ve küfürler ettiği iddia edildi.

TİŞÖRTÜ YIRTTI

Cevizoğlu hakkında, Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Mahkeme son soruşturmanın Yargıtay 4. Ceza Dairesince yapılmasına karar verdi. Milliyet’in haberine göre Yargılama sonucunda, Cevizoğlu hakkındaki, Murat Kara’yı hafif tıbbi müdahaleyle giderilebilecek şekilde yaralama, tişörtünü yırtarak mala zarar verme ve basit biçimde hakaret etme suçları mağdurun şikâyetinden vazgeçmesi nedeniyle düştü. Arif Kara’ya yönelik hakaret eyleminin cezayı gerektirmediğine hükmedildi.

TARTIŞMALARIN ODAĞINDAYDI

Olaydan bir süre sonra Malatya’ya tayin edilen Cevizoğlu’nun 9 yıla kadar hapsi isteniyordu. İki meslektaşı, Cevizoğlu’nun tacizcileri dövdüğünü kendilerine aktardığını anlatmıştı. Olay tarihinde görevli başsavcıvekilinin Cevizoğlu için, “Kıyafeti mesai saatlerinde giyilebilecek bir kıyafet değildi. Kuralları zorlayan bir kıyafetti” dediği öne sürülmüştü.

KASTEN YARALAMA

Karakolda yaşandığı iddia edilen olaylarla ilgili ise Cevizoğlu’nun kasten yaralama suçundan cezalandırılmasına karar verildi. Cevizoğlu, Murat Kara’ya yönelik karakoldaki eylemleri nedeniyle TCK’nın kasten yaralama suçunu düzenleyen 86. maddesi uyarınca 120 gün adli para cezasına çarptırıldı. Sanığın, nüfuzunu kötüye kullanarak eylemi gerçekleştirdiğinden yarı oranında artırılan cezası, haksız tahrik ve takdiri indirim hükümleri uygulanarak 75 gün karşılığı bin 500 lira adli para cezası olarak belirlendi. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun gündemine geldi. Kurul, dairenin kararını onadı.

ETİKETLER: