SON TV

Halkbank’ı Bloomberg Yaktı!

Halkbank'taki hatalı döviz kuru bilgilerinin Bloomberg'den kaynaklandığı ortaya çıktı. İşlemlere anında blokaj kondu, banka ve müşteri zararı oluşmadı.

Halkbank’ı Bloomberg Yaktı!

Halkbank’taki hatalı döviz kuru bilgilerinin Bloomberg’den kaynaklandığı ortaya çıktı. İşlemlere anında blokaj kondu, banka ve müşteri zararı oluşmadı.

Hata Bloomberg’den, zarar yok

SABAH Gazetesi’nden Dilek Güngör’ün haberine göre, Halkbank’ta cuma gecesi döviz kuru bilgilerinin internette hatalı yer almasının perde arkası aralandı. Hatanın Bloomberg’den kaynaklandığı tespit edildi. Edinilen bilgilere göre, sistemsel sorun olduğu saatlerde EFT ve swift sistemi kapalı olduğu için tüm işlemlere anında blokaj konuldu. Banka ve müşteri zararı oluşmadı. Banka hatalı veri akışı sağlayan Bloomberg hakkında hukuki işlem başlatacak.

CUMA GECESİ NE YAŞANDI?

Bütün dünyada bankalar uygulayacakları kur bilgileri de dahil birçok finansal datayı Bloomberg veya Reuters gibi sistemlerden otomatik olarak sağlıyor. Bu hizmetler için söz konusu kuruluşlara para ödeniyor. Bloomberg’den gelen kur bilgilerini bankalar kendi sistemlerine aktarıyor. Cuma gecesi Halkbank ve ING’de kur bilgilerinin hatalı girilmesi de Bloomberg’in BGN (Bloomberg Generic Composite rate) sisteminden kaynaklandı. Şöyle ki, cuma gecesi Bloomberg BGN sistemine swap pointleri yanlış girdi. Swap point, ne demek derseniz…

SİSTEME HATALI VERİ GİRDİ

Foreks piyasası 7/24 çalışıyor. Siz burada kuru belirlerken dünya piyasalarıyla entegre hareket ediyorsunuz. Dünya piyasalarında dolar/TL yarın valörde (faiz hesaplamasına başlangıç oluşturan tarih), Türkiye’de ise bugün valörde işlem yapılıyor. Arada oluşan farkı kapatmak için de faiz farkı alınıyor. Bu alınan faiz farkına da swap point deniliyor. Bu faiz farkı üzerinden döviz kuru güncelleniyor. İşte Bloomberg BGN’de cuma gecesi bu swap point verisini sisteme hatalı girildi. Normalden daha yüksek faiz farkı girilince sistemde döviz kurunun fiyatı da otomatik olarak yanlış görüldü.

BLOOMBERG’İN İTİBARI SARSILDI

Halkbank, Bloomberg’in hatalı veri girişini tespit ettikten sonra şirket yetkilileriyle görüştü. Şirket yetkilileri de hatasını kabul ederek, güncelleme yaptı. Burada sorulması gereken şu? Birçok bankadan ‘swap point’lerini toplayan Bloomberg’in bu gelen rakamların ortalamasını alıp, o veriyi sisteme koyması gerekirken bunu neden yapmamış olduğu… Uzmanlar, Bloomberg’in verileri büyük ölçüde sapma yaratacak şekilde sisteme hatalı girmesiyle itibarının sarsıldığını belirtiyor.

İŞLEMLER BLOKE EDİLDİ

Peki Halkbank’ın internet sitesinde döviz kurlarında yaşanan sistemsel sorun olduğu sırada işlem yapıldı mı? Bloomberg kaynaklı hatalı kur datasıyla sınırlı sayıda işlem gerçekleşse de bunlar yapılan algı operasyonlarında olduğu gibi milyarlarca dolar filan değil. 3.3 milyon dolar ve 539 Bin euroluk işleme de anında bloke konuldu. Düşük kurdan yapılan sınırlı sayıdaki alım, swift ve EFT sistemi o saatte kapalı olduğu için müşteri hesaplarından başka yere transfer olmadı. Dolayısıyla bankanın da bir zararı oluşmadı.

BAŞKA BANKALARDA NİYE OLMADI?

Şimdi diyebilirsiniz ki; başka bankalarda neden sisteme hatalı girilen faiz farkı nedeniyle kur bilgileri de hatalı çıkmadı. Evet, her banka finansal datayı Bloomberg veya Reuters’tan alıyor. Ancak bazı bankalar aldıkları kur verisini müşterisine en iyi fiyatı verecek şekilde sürekli güncellemiyor. Halkbank bu güncellemeyi yaptığı için swap pointlerdeki girilen yanlış veri döviz kuru fiyatını da etkiledi.

BLOOMBERG’E HUKUKİ İŞLEM BAŞLATILACAK

Halkbank, hatalı veri girerek döviz kurlarında manipülasyona neden olan Bloomberg hakkında hukuki işlem başlatmaya hazırlanıyor.

22.01
İnternet bankacılığında kullanılan döviz kurlarında hata oluştu. Piyasada işlem yapıldıkça kademeli olarak düşüş yaşandı. Kur 6.56 TL’den başlayarak 3.88 TL’ye kadar geriledi.

22.39
Kurdaki düşüş 39 dakika sürdü. Sistemdeki sıkıntının kaynağı araştırıldı. Sorunun tespiti için arayüz firmasıyla görüşüldü.

22.57
Swap point verisinin Bloomberg’den hatalı yayınlandığı tespit edilir edilmez internet şubeleri üzerinden alım-satım işlemleri durduruldu. Banka Bloomberg yetkililerine ulaştı. Yayınladıkları hatalı verileri kontrol etmeleri istendi.

23.42
Bloomberg hatasını anlayıp verileri güncelledi. Böylece kur bilgileri siteye yeniden girildi.

İŞLEMLER İPTAL EDİLDİ
Peki Halkbank’ın internet sitesinden o saatte döviz işlemi yapıldı mı? Bloomberg kaynaklı hatalı kur datasıyla sınırlı sayıda işlem gerçekleşse de bunlar banka tarafından tespit edilip iptal edildi. Sosyal medya üzerinden yapılan algı operasyonlarında olduğu gibi söz konusu tutar milyarlarca dolar filan değil. 4 milyon dolar tutarındaki işlemlere de anında bloke konuldu ve iptal edildi. Söylentilerin aksine düşük kurdan yapılan sınırlı sayıdaki alım, swift ve EFT sistemi o saatte kapalı olduğu için müşteri hesaplarından başka yere transfer olmadı. Dolayısıyla bankanın ve müşterilerinin kâr veya zararı yok.

 

Halkbank’ın Açıklaması:

Halkbank’tan dolar kuru açıklaması

Kaynak:

https://www.sabah.com.tr/yazarlar/dilek-gungor/2018/09/02/hata-bloombergden-zarar-yok

ETİKETLER: