SON TV

HSK’nın hafızası… Yargı teşkilatının Halil Başkanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeliğine atanan Halil Koç, bugün yapılan ilk Genel Kurul toplantısında halihazırda sürdürdüğü Birinci Daire Başkanlığına seçildi. Koç çevresinde başarılı ve mütevazi bir yönetici olarak biliniyor.

HSK’nın hafızası…  Yargı teşkilatının Halil Başkanı

Yargı camiasının yakından takip ettiği HSK üyelik seçim sürecinin sona ermesinin ardından görevde olan üyelerin hizmet süreleri bugün itibariyle sona erdi. Bu kapsamda, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından seçilen 7 üye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanan 4 üye dün itibariyle göreve başladı. Üyeler, ilk olarak HSK Başkanı ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül başkanlığında Anıtkabir’i ziyaret etti. Daha sonra HSK Başkanı ve Adalet Bakanı Gül başkanlığında HSK binasında ilk Genel Kurul toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda yapılan oylama sonrasında şu anda Birinci Daire Başkanı olan Halil Koç yerinde kalırken, HSK Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı Mehmet Akif Ekinci oldu.

HSK’DA DAİRELER BELİRLENDİ

Ayrıca, yeni üyelerin daireleri de belli oldu. Daire Başkanlığı seçimi sonrasında üyeler içinde bir oylama yapıldı. Yapılan oylamanın ardından, Halil Koç Birinci Daire Başkanı, Hasan Yılmaz, Hamit Kocabey, Ömür Topaç, İbrahim Kolcu ve Ömer Faruk Yıldırım da Birinci Daire üyesi oldu. HSK Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı olarak Mehmet Akif Ekinci seçilirken, Ergün Şahin, Aysel Demirel, Sinan Esen, Cumhur Şahin ve Bilal Temel 2. Daire üyesi olarak belirlendi.

TECRÜBESİ İLE BİLİNİYOR

Uzun yıllardır HSK’da başarıyla görev yapan Halil Koç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ikinci defa HSK üyeliğine atandı. 1966 yılında Konya’da dünyaya gelen Koç, ilk, orta ve lise öğrenimini Konya’da tamamladıktan sonra 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. 1991 yılında Ankara İdari Yargı Hakim Adayı olarak mesleğe başlayan Koç, sırasıyla Hatay Vergi Mahkemesi Üyeliği, Ankara İdare Mahkemesi Üyeliği, Danıştay Tetkik Hakimliği ve Ankara Bölge İdare Mahkemesi Üyeliği görevlerinde bulundu.

EVLİ VE 2 ÇOCUK BABASI

2010 yılında Hakimler ve Savcılar Kurulu yedek üyesi olarak seçilen Koç, daha sonra Ankara 17. İdare Mahkemesi Başkanlığı ve Ankara Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığı görevlerinde bulundu. Ekim 2011 ve Ekim 2014 yılları arasında Hakimler ve Savcılar Kurulu asıl üyeliği yapan Koç, Ekim 2014 tarihinde yeniden HSK üyesi olarak seçildi. Halen HSK bünyesinde Birinci Daire Başkanı olarak görev yapan Koç, evli ve 2 çocuk babasıdır.

BİRİNCİ DAİRENİN BAŞINDA KALDI

Koç, bugün yapılan Genel Kurul’da tüm üyelerin desteğiyle yeniden Birinci Daire Başkanı olarak seçildi. Yargının en kritik ve önemli birimi olan Birinci Daire Başkanlığı görevine yeniden seçilen Koç, adli ve idari yargı teşkilatı tarafından yakından tanınıyor. Koç’un yeniden başkanlığına seçildiği Birinci Daire’nin görevleri arasında, hakim-savcı atamaları, müstemir yetkileri düzenleme, hakim-savcı şikayetlerini inceleme, geçici yetki verme ve kadro dağıtma gibi yetkiler yer alıyor.

KRİTİK DÖNEMLERDE GAYRET VE ÇABALARIYLA BİLİNİYOR

Başarılı ve mütevazi bir yönetici olan Koç, 17 – 25 Aralık, 15 Temmuz hain darbe girişimi ve Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadele mücadelede gayret ve çabalarıyla biliniyor.

KOÇ’UN SEÇİLMESİNDEN YARGI TEŞKİLATI ÇOK MEMNUN

Ayrıca, teşkilat tarafından çok sevilen ve saygı duyulan Koç’un yeniden seçilmesinden dolayı yargı camiasının mutluluğu da kulislerde yer alıyor. Koç, Türkiye’de geçtiğimiz 2016 yılında faaliyete geçen Bölge Adliye Mahkemeleri ve Bölge Bölge İdare Mahkemelerinin kurulmasında da öncülük eden isimler arasında yer aldı.