SON TV

İrfan Fidan, Anayasa Mahkemesi üyeliğini açıkladı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan Yargıtay üyeliğine seçilen İrfan Fidan boş olan Anayasa Mahkemesi üyeliğine aday olduğunu açıkladı.

İrfan Fidan, Anayasa Mahkemesi üyeliğini açıkladı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı görevinden Yargıtay üyeliğine seçilen İrfan Fidan’dan sürpriz bir açıklama geldi.

12. Ceza Dairesi’nde görevlendirilen Fidan, yaptığı duyuruda, “Sayın Başkanlarım, saygıdeğer üyelerim; 27.10.2020 tarihinde HSK Genel Kurulu tarafından Yargıtay üyeliğine seçildim.

1999 yılının Ağustos ayında Akkışla Cumhuriyet Savcısı olarak başladığım meslek hayatıma sırasıyla; Aşkale, Çaycuma, Dörtyol, Şişli ve İstanbul Cumhuriyet Savcısı olarak devam ettim.

2015 yılı Şubat ayında İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili, 26.07.2016 tarihinde de İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı olarak atandım.

2021 yılının Ocak ayında boşalacak olan Anayasa Mahkemesi Üyeliği için Yargıtay Genel Kurulu’nca yapılacak seçimde aday olduğum hususunu;
Genel Kurulun takdirlerine saygılarımla arz ederim.”ifadelerini kullandı.

Anayasa Mahkemesi’nde boş olan üyelik için Yargıtay’da 17 Aralık günü seçim yapılacak. En çok oyu alan 3 aday Cumhurbaşkanlığı’na gönderilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da gönderilen bu 3 üyeden birini Anayasa Mahkemesi’ne üye atayacak.