SON TV

İstanbul güne yağmurla uyandı

İstanbul güne yağmurla uyandı

İstanbul ve ülkenin kuzey bölgeleri güne yağmurla başladı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, gün içerisinde ani sel ve su baskınlarına karşı uyarıda bulundu.

Marmara Bölgesi’nin iç kısımlarında etkisini gösteren yağmurun gün içerisinde süreceğini bildiren Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yağışın İstanbul genelinde öğle saatlerine kadar etkisini göstermesini beklediklerini açıkladı.

Meteoroloji’nin yaptığı uyarıda “Yapılan son değerlendirmeler ve meteoroloji radarı verilerine göre; bugün öğle saatlerine kadar İstanbul’da beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların yerel olarak kuvvetli (20-40 kg/m2) olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar ve yerel küçük çaplı dolu yağışına karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.” denildi.

Sabahın ilk ışıklarıyla başlayan yağmur Marmara ve Karadeniz bölgelerinde etkili oluyor.

Meteoroloji diğer bölgeler için de tahminlerini paylaştı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 21 Ağustos 2020 Cuma gününe ilişkin hava tahmini şöyle:

“Ülkemizin kuzey, iç ve doğu kesimleri ile Doğu Akdeniz’in parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, Karadeniz, Osmaniye, Erzincan, Tunceli, Muş, Bingöl, Erzurum, Kars ve Ardahan çevreleri ile Kırklareli ve Tekirdağ’ın doğu, Balıkesir’in kuzey, K. Maraş’ın batı, Hatay’ın kuzey kıyı ve Adana’nın kuzey ilçelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Sinop ve Artvin çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2), Rize ile Artvin’in kıyı ilçelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-100 kg/m2) olması bekleniyor. Hava sıcaklığının ise kuzey ve iç kesimlerde 4 ila 7 derece azalarak mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor.

RİZE VE ARTVİN’DE KUVVETLİ YAĞIŞ BEKLENİYOR

Yağışların; Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Sinop ve Artvin çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2), Rize ile Artvin’in kıyı ilçelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-100 kg/m2) olması beklendiğinden (sel, su baskını, yıldırım, heyelan ve ulaşımda aksamalar gibi) meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Rüzgarın ise kıyı ve Güney Ege, Akdeniz’in iç kesimleri, Orta Karadeniz kıyıları, İç Anadolu’nun güney ve doğusu ile Doğu Anadolu’nun batısında kuzey ve kuzeybatı yönlerden yer yer kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”

İSTANBUL °C, 28°C

Parçalı ve yer yer çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı.

İZMİR °C, 32°C

Az bulutlu ve açık

ANKARA °C, 29°C

Parçalı ve az bulutlu