SON TV

Kırmızı kategoriden bir teröristin daha üstü çizildi

Kırmızı kategoriden bir teröristin daha üstü çizildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, iki önemli müjde verdi.

Resmi Twitter hesabından açıklama yapan Bakan Soylu; Diyarbakır’da evlat nöbeti tutan annelerin 18 kavuşmasının yarın gerçekleşeceğini bildirdi.

KIRMIZI KATEGORİDEN BİR İSME DAHA ÇİZİK!

Bakan Soylu’nun verdiği diğer bir haber ise terörden arananlar listesinin kırmızı kategorisinde yer alan PKK Terör Örgütü mensuplarından birinin daha yakalandığı yönünde oldu.

Soylu, “Yüzbaşı Mahmut ve kahramanları ruhunuz şad olsun” diyerek mesajını tamamlarken Bakanlık konuya ilişkin detayları paylaştı.

İçişleri Bakanlığı’nın yazılı açıklamasında; Yıldırım-10 Nordoz Operasyonu kapsamında, Van Çatak ilçesi Andiçen Mahallesi kırsalında yapılan istihbari çalışmalar neticesinde 11 Eylül 2020 tarihinde Van İl Jandarma Komutanlığı JÖH ve Komando Birliklerince SİHA ve Yakın Hava destekli yapılan operasyon neticesinde 3 bölücü terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği hatırlatıldı.

Bakanlık; etkisiz hale getirilen teröristlerin kimlik tespitine yönelik yapılan çalışmalarda; teröristlerden birinin sözde Botan Saha Sorumlusu olarak faaliyet gösteren Agit Civyan kod adlı Vahiyettin Karay olduğu ve terörden arananlarda “KIRMIZI” kategoride yer aldığının tespit edildiğini bildirdi.

BİRÇOK KANLI EYLEMDE PARMAĞI VAR

Söz konusu teröristin yaklaşık 25 yıldır terör örgütü içerisinde bulunduğu ve yurt içindeki teröristlerin yüzde 60’ının sorumlusu olduğu bilgisini paylaşan Bakanlık; teröristin Van, Hakkari, Şırnak, Siirt, Mardin ve Şanlıurfa bölgesinde pek çok eyleme bizzat katıldığı ve birçok kanlı eylemin talimatını verdiğini açıkladı.

Bakanlık söz konusu terörist hakkında ayrıca şu bilgileri verdi:

“Terörist, geçmişte Kato Jirka Cephe sorumluluğu, Irak Sincar (Şengal) HPG sorumluluğu, ve Kuzey Alanları Sorumlu Yardımcılığı ve 2019 yılında Botan Saha Sorumluluğuna getirilmiştir. 

Terörist; 2007 yılında (12) askerin şehit olduğu Hakkari Dağlıca eyleminin planlayıcılarından ve uygulayıcılarından olduğu,

– 19.08.2008 tarihinde Yüksekova Karlı köyünde askeri konvoyun geçişi esnasında EYP patlatılması eyleminin tamilatını verdiği,

– 22.08.2008 tarihinde Yüksekova Havre Tepede bulunan askeri birliğe sızma eylemini gerçekleştiren grup içerisinde bulunduğu.

– 12.07.2008 tarihinde Yüksekova Veragöz bölgesinde askeri malzeme taşıyan kamyonların yakılması eyleminin talimatını vermiştir.”

ETKİSİZ HALE GETİRİLEN DİĞER TERÖRİSTLER

Diğer etkisiz hale getirilen teröristler hakkında bilgi veren İçişleri Bakanlığı; sözde Botan Saha Karargahında Botan Eyaleti Sorumlusu Özgür Gabar kod adlı Fırat Şişman’ın koruması olarak faaliyet gösteren Canfeda Goyi  kod adlı Tekin Yıldırım olduğunun, Botan Saha Karargahında Botan Eyaleti Sorumlusu Özgür Gabar kod adlı Fırat Şişman’ın koruması ve muhaberecisi olarak faaliyet gösteren Diren Amed  kod adlı olduğunun tespit edildiğini duyurdu.

Bakanlık açıklamasında; “11 Eylül 2020 tarihinde icra edilen operasyonda 3 teröristi etkisiz hale getirirken şehit olan Jandarma Yüzbaşı Mahmut Top, J.Uzm.Çvş. Yusuf Uyar ve J.Uzm.Çvş. Sezer Uçar’ın kanları yerde kalmamıştır.” denildi.