SON TV

KPSS’de ‘Kaplumbağa Terbiyecisi’ sorusu

KPSS'de sorulan Kaplumbağa Terbiyecisi tablosuyla tanınan Osman Hamdi Bey'in Kuran Okuyan Kız tablosu adayları terletti.

KPSS’de ‘Kaplumbağa Terbiyecisi’ sorusu

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) 6 Eylül 2020 saat 10.15’te başladı. 130 dakika süren sınavda adaylara 120 soru yöneltildi.

Genel Yetenek/Genel Kültür oturumunun ardından Eğitim Bilimleri oturumu gerçekleştirilecek. Sınavdan çıkan adaylar, KPSS sorularının yayınlanıp yayınlamadığını merak ederken kimi adaylar da sınavdan akıllarında kalan soruların yanıtlarını kontrol etmeye başladı.

Genel Kültür soruları arasında ünlü Türk ressam Osman Hamdi Bey’in “Kuran Okuyan Kız” tablosu da vardı. Adaylara Kuran Okuyan Kız eserinin kime ait olduğu soruldu. Soruyu kolay bulan adaylar kadar zor bulup yanıtlayamayan adaylar olduğu da sosyal medyadaki paylaşımlardan anlaşıldı.

Halk arasında en çok “Kaplumbağa Terbiyecisi” ismindeki eseriyle tanınsa da Kuran Okuyan Kız tablosu Türkiye’nin en pahalı tablosu unvanına sahip. “Kur’an Okuyan Kız” tablosu Eylül 2019’da Londra’da Bonhams Müzayede Evi’nde Malezya İslam Sanatları Müzesi’ne 6.3 milyon sterline satılmıştı. Eserin ilk defa British Museum’da sergileneceği açıklanmıştı.

OSMAN HAMDİ BEY’İN EN ÜNLÜ TABLOSU

Kaplumbağa Terbiyecisi tablosu ise, Osman Hamdi Bey’in 1906 ve 1907 yıllarında iki farklı versiyonunu 222 cm × 122 cm boyutlarında, tuval üzerine çizdiği yağlı boya tablosudur.

Osmanlı Ressamlar Cemiyeti tarafından çıkartılan gazetenin 17. sayısında tablonun adı “Kaplumbağalar ve Adam” olarak geçerken daha sonra Kaplumbağa Terbiyecisi” adı verilmiştir.

Sakıp Sabancı Müzesinde 1990’a kadar sergilenen eser şuan Pera Müzesinde sergilenmektedir. Osman Hamdi Bey’in en ünlü tablosu olan Kaplumbağa Terbiyecisi, 2004 yılında açık artırmaya çıktığında Pera Müzesi tarafından 5.5 milyon liraya satın alınmıştı.

KPSS'de 'Kaplumbağa Terbiyecisi' sorusu

DİĞER ESERLERİ DE FARKLI ÜLKELERE SATILDI

Ressamlığın yanı sıra ilk Türk arkeoloğu olarak da kabul edilen Osman Hamdi Bey; maliyecilik, ziraatçılık ve diplomatlık da yapmıştı.

Osman Hamdi Bey’in ‘İstanbul Hanımefendisi’ isimli eseri de Viyana’da 1.5 milyon euro’ya, ‘Yeşil Cami’de Kuran Dersi’ tablosu ise aynı gün Londra’da 4 milyon 640 bin sterline satılmıştı.

Öte yandan önümüzdeki 4 gün içerisinde sınav soru ve cevapların yayınlanması bekleniyor.