SON TV

Mustafa Çalışkan açıkladı: En güvenli şehir İstanbul!

İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan açıkladı: İstanbul en güvenli şehir...

Mustafa Çalışkan açıkladı: En güvenli şehir İstanbul!

İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın ev sahipliğinde turizm sektörünün üst düzey yöneticilerinin katılımıyla Baltalimanı Polis Moral Eğitim Merkezi’nde bir program düzenlendi.

“İSTANBUL DAHA GÜVENLİ”

Programda Mustafa Çalışkan, İstanbul polisinin bir şehirden daha çok bir ekonomiye, bir metafora, bir dünya kültür ve tarih merkezine, hizmet ettiğini söyledi. Çalışkan, diğer metropol kentlere oranla İstanbul’un daha güvenli olduğunu ifade etti.

O VERİLER ORTAYA ÇIKTI

Habertürk’ün haberine göre, kamuoyuna ilk kez yansıyan verilere göre İstanbul; öldürme, yaralama, gasp, iş yerinden hırsızlık, oto hırsızlığı, evden hırsızlık, yankesicilik, kapkaç ve dolandırıcılık alanlarında, Yunanistan Atina, Almanya Berlin, Kolombiya Bogato, Belçika Brüksel, İngiltere Londra, Amerika New York, Avusturya Sidney, İsveç Stokholm ve Hindistan Yeni Delhi gibi ülkelerin metropollerine göre yapılan araştırmalarda en güvenli şehir olduğu ortaya çıktı.

Mustafa Çalışkan yaptığı açıklamada şunları söyledi: Yapılan çalışmalarda şehirlerin suç oranları, resmi olarak istatistiki veri paylaşımında bulunan kamu kurumlarına ait açık kaynaklara bakıldığında, suçların ülkemiz kanunlarındaki karşılıkları saptanarak aynı yıla ait resmi veriler ile karşılaştırması yapıldığında İstanbul’un bu konularda diğer ülkelere göre çok bariz bir şekilde iyi olduğu gözükmekte…”

Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde Gelenhaberler.com yazarı Fatih Dünemez, Mustafa Çalışkan ile ilgili çok etkileyici bir yazı kaleme almıştı. Dünemez, Çalışkan’ı anlattığı yazısında şu satırlara yer vermişti:

“İstanbul’un Mustafa Çalışkan’ı var!”

“Bir ad size ne ifade eder? Anlamlandıran, tanımlayan nedir o ismi? Bir çok insan yaşar ve göçer. Ne kadarı kalıcı olabilir bu dünyada? Bir de kişi kendini bir davaya vakfetmişse bu daha da kıymetlidir.

YURDUM İNSANI

Sayın Mustafa Çalışkan. Memleketine sevdalı. Nevşehir’den çıkmış bir değer. Yaşam öyküsünü her yerde bulabilirsiniz. Şurada doğdu, şu okulları bitirdi. Medeni durumu, çocuk sayısı vb. Peki bu şahsı farklı kılan ne? Onu her mücadelede ön safa geçiren. Canını vermekte bir an tereddüt ettirmeyen.

İstanbul’da DHKP-C’nin kökünü kazıtan, 15 Temmuz’da görev yerinizi terketmeyeceksiniz emirleri verdiren ve bu uğurda korumaları şehit edilen. Neticede devlet memuru. Mesai saatleri var. Günümüz materyalist dünyasında bu yaptıklarının bir karşılığı yok. İşte burada karakter devreye giriyor. Yiğidin harman olduğu yer Nevşehir’den, onu yetiştiren ailesinden, genlerini aktaran atalarından geliyor bu özellikler. Yüzüne baktığında görüyorsun yaşanmışlığı.

Yıllar onun için daha uzun geçmiş. Gocunmamış. Önce vatan demiş. Yoksa daha kolay hayatlar seçebilirmiş. Ama onun için zor olan bir vatandaşın burnundan akacak kana bile kayıtsız kalabilmekmiş. Herkes büyük laflar ederken o büyük işler yapmış. Yaptıkça da tevazusu ile karşısındakini ezmiş. Akdeniz nasıl sırtını Toroslara dayamışsa, İstanbul’un da Mustafa Çalışkan’ı var. Size kahramanlık gelen yaptıkları onun için sıradan. Herkes aynı doğmuyor bazı insanlar özel amaçla gönderiliyor. Bu insanlar da gerektiği zaman devreye giriyor.

Sonuç olarak, siz evinizde rahat uyuyorsanız bu birileri sizi düşünerek uykusuz kaldığındandır. Bunu sizi büyütürken aileniz yapar. Bir de kendini yok sayıp, konu vatansa gerisi teferruattır diyen Mustafa Çalışkanlar. Sana minnettarız. Yazımı okuyan biri eğer taraf olduğumu düşünüyorsa tarafım. Allah iki dünyada da beni böyle insanlara komşu yapsın.”

ETİKETLER: