SON TV

Pandemi nedeniyle ertelenen borçlar için yeni düzenleme Meclis’te

Yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle ertelenen borçları ödeme için yeni düzenleme yapılması Meclis gündemine alınacak.

Pandemi nedeniyle ertelenen borçlar için yeni düzenleme Meclis’te

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen borçların ödeme tarihin yaklaşmasıyla başta küçük işletmeler ve esnaf olmak üzere iş dünyası, borç yapılandırma talebinde bulundu.

AK Parti vekillerinin hükümetin gündemine taşıdığı talepler doğrultusunda ekonomi kurmayları, erteleme uygulanan borçların yeniden ertelenmesinin yeterli gelmeyeceğine, yeni bir yapılandırmanın gerekli olduğunu tespit ettiler.

BORÇLARDA YENİDEN YAPILANDIRMA

Bu çerçevede yeniden yapılan çalışma; vergi ve prim borçlarının yanı sıra köprü geçiş cezaları ve trafik cezaları dâhil olmak üzere, devlete olan birçok borcun yeniden yapılandırılmasını içereceği belirtiliyor.

TAKSİT VE BORÇ SİLME GÜNDEMDE

söz konusu çalışmada, borçların ana paralarının taksitlendirilerek ödenmesi, borçlara ait gecikme faizi ve cezalarının bir bölümünün silinmesi, kalan bölümünün ise uzun vadelere bölünerek taksitlendirilmesi öneriliyor.

Ayrıca bir önceki borç yapılandırılmasında şartlarını ihlal ederek hakkını kaybedenlerin de yeni uygulamadan faydalanması tavsiye ediliyor.

EKİM AYINDA MECLİS’TE

AK Parti’nin ekonomi kurmaylarının, borç yapılandırmasıyla ilgili çalışmalarını somutlaştırmasının ardından konunun ekim ayı içerisinde Meclis gündemine gelmesi bekleniyor.

e-Haciz uygulaması sebebiyle yaşanan problemler de AK Parti’nin gündeminde. Küçük esnaf başta olmak üzere, vergi ve prim borcu ödenemediği için banka hesaplarının otomatik olarak bloke edilmesine ilişkin çalışma da yapılacak.