SON TV

Rusya’nın veto ihtimaline karşı Suriye’ye tek kapıdan yardım yapılacak

Birleşmiş Milletler Genel Konseyi (BMGK); Suriye'ye yapılan yardımların, Rusya'nın veto ihtimaline karşı tek kapıdan yapılmasına karar verildi.

Rusya’nın veto ihtimaline karşı Suriye’ye tek kapıdan yardım yapılacak

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Suriye’ye yapılması planlanan yardımların Rusya tarafından yeni bir veto ile engellenmesi ihtimaline karşı yardımların tek kapıdan yapılmasına karar verdi. Yardımlar Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan yapılacak.

BEŞİNCİ GİRİŞİMDE TEK KAPI ÇÖZÜMÜ BULUNDU

BM Güvenlik Konseyi, 2014’ten bu yana Suriye’ye yapılan insani yardımların girişine imkan tanıyan mekanizmayı görev süresi dolmasından sonra ancak 5. girişiminde yenileyebildi. BMGK’ya Almanya ve Belçika’nın sunduğu karar tasarısına 13 ülke destek verdi. Rusya, Çin ve Dominik Cumhuriyeti çekimser oy kullandı.

Rusya’nın 4. kez veto vererek yardım mekanizmasını engellemeye yönelik girişiminde BMGK, Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan vazgeçerek, yardımların yapıldığı sınır kapısı sayısını 1’e çekti. Buna göre, Öncüpınar Sınır Kapısı karşısındaki Babüsselame’den yardım girişi yapılmayacak. Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan yapılacak yardımlar, Cilvegözü’nün karşısında bulunan Babülhava’ya gidecek. Bir yıl süreyle açık tutulacak kapıdan insani yardım yapılmasına tekrar başlayacak.

HALEP’İN KUZEYİNDEKİ 300 BİN SURİYELİ YARDIM GÖNDERİLEMEYECEK

Halep’in kuzeyinde evlerinden uzaklaşmak zorunda kalmış ve yardıma muhtaç 300 bin Suriyeli’ye Babüsselame’den yapılan yardımlar böylelikle askıya alınmış oldu. Ancak Babülhava’dan İdlib’deki 2 milyon 8 bin kişiye yardım gönderilecek. Daha önce 4 sınır kapısından yapılan insani yardımlar, Rusya’nın geçtiğimiz yıl Ürdün ve Suriye arasındaki er-Remse ve Irak ve Suriye arasındaki El-Yarubiyye sınır kapılarını yardıma kapattığı için yapılamıyor.