SON TV

Starlink fırlatmasına hava engeli

Elon Musk'ın kurucusu olduğu SpaceX, bu yıl içinde gerçekleştirmeyi hedeflediği 35 atıştan 8'incisini hava muhalefeti nedeniyle belirsiz bir tarihe erteledi.

Starlink fırlatmasına hava engeli

Kurucusu Elon Musk olan SpaceX adlı teknoloji şirketinin dün akşam yapılması Starlink internet uydularının fırlatma görevi, olumsuz hava koşulları nedeniyle belirsiz bir tarihe ertelendi.

Crew Dragon kapsülüyle NASA astronotlarını geçtiğimiz haftalarda Uluslararası Uzay İstayonu’na gönderen SpaceX, son görevinde hava muhalefetine takıldı.

Astronotların fırlatılması görevinin hemen ardından, Starlink internet uydu ağına bağlı 60 uyduyu uzaya gönderen SpaceX, dün akşam için plandığı görevini ertelemek zorunda kaldı.

Starlink’in 10. uydu fırlatma görevi Türkiye saatiyle dün akşam 19.00’da gerçekleştirilmek üzere planlanmıştı ancak fırlatmaya 1 saat kala fırtına bulutları Florida’da bulunan Kennedy Uzay Merkezi çevresinde görüldü.

BELİRSİZ BİR TARİHE ERTELENDİ

Görevi iptal etmek için bir süre bekleyen SpaceX, bulutların dağılmaması üzerine görevi iptal etti. SpaceX’in Falcon 9 roketiyle fırlatmayı planladığı uydular, SpaceX’in bu yıl içinde gerçekleştirdiği 8. görevi olacaktı. Ertelenen görev için herhangi bir tarih vermeyen şirket, planlama yapılacağını açıkladı.

SpaceX, bu yıl sonuna kadar 35 fırlatış gerçekleştirerek 2018’deki 28 fırlatışlık rekorunu kırmak istiyor.