SON TV

Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye karşı boykot kampanyası

Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrası, Türkiye'nin olayın aydınlatılması noktasında sergilediği kararlı tavır Suudi Arabistan'ı rahatsız etti. Türkiye'ye karşı boykot kampanyası başlatıldı. Suudi Veliaht Prens Selman'ın yakınındaki isimlerden Kahtani'nin emriyle Twitter'da Türk ürünlerine boykot çağrısı yapıldı

Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye karşı boykot kampanyası

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrasında Türkiye’nin olayın aydınlatılması noktasındaki kararlı tutumu  Suudi Arabistan’ı köşeye sıkıştırdı. Çaresiz kalan Suudi Arabistan, Türkiye’ye karşı boykot kampanyası başlattı. Tüm gözlerin üzerine çevrildiği Suudi Veliaht Prens Selman’ın yakınındaki isimlerden Kahtani’nin emriyle Twitter’da Türk ürünlerine boykot çağrısı yapıldı. Türkiye karışıtı tweetler atan Suudiler, #BoycottTurkishTourism etiketiyle dün gece TT’ye girdi ve tweetlerde, Türk ürünlerinin listelerini yayınlayarak boykot çağrısı yapıldı. Türkiye’ye seyahat boykotu da talep eden Suudiler, “Kırgızistan’a gidin, orası da güzel” şeklinde ifadeler kullandı. Yaklaşık 50 bin tweet atıldı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın gizli desteğini alsalar da, Almanya’nın yaptırım uyguladığı, Fransa’nın ise yaptırım uygulanacağını açıklamasının ardından Suudi Arabistan’da boykot çağrısı başlatıldı.

Veliaht Prens Selman’ın 2010 yılında ‘Arap Baharı’ olarak adlandırılan süreçte muhalifleri tehdit etmek için bir ‘ Twitter ordusu’ kurduğu ve bu ‘orduyu’ da Selman’a en yakın isimlerden biri olan, Kaşıkçı cinayeti sonrası görevden alınan, ‘troll master’ denilen Kahtani olduğu belirtilmişti. 10 bin kişilik ‘Twitter ordusu’nun ayda 3 bin dolar maaş aldıkları da New York Times tarafından haberleştirilmişti.

TÜRKİYE’YE SEYAHAT BOYKOTU

New York Times’a göre, Kahtani’nin ekibi Twitter’ın mühendis olan, Ali Alzabarah isimli bir Suudi çalışanını da muhbir olarak kullanıyor, Alzabarah, Suudi yönetiminin muhaliflerin Twitter hesaplarına, IP adreslerine, şahsi bilgilere ve telefon numaralarına erişmesini sağlıyordu. Bu kişinin Batılı istihbarat ajanlarının da dikkatini çektiği belirtiliyor. Buna göre Alzabarah Twitter tarafından idari izne çıkarıldı ve sorguya çekildi; Eylül 2015’te de kovuldu. Alzabarah şu an Suudi hükümeti için çalışıyor.