SON TV

Tropik fırtına İstanbul’u ne zaman vuracak? Meteoroloji açıkladı

Tropik fırtına İstanbul'u ne zaman vuracak? Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden açıklama geldi.

Tropik fırtına İstanbul’u ne zaman vuracak? Meteoroloji açıkladı

Günlerdir Tropik fırtanının alarmı verilmeye başlandı. Türkiye ilk kez bu denli bir fırtınayla yüz yüze kalacak. Bu da iklim değişikliklerinin ne denli mevsimleri ve havayı etkilediğinin göstergesi oldu. Uzmanlar yarın yani 30 Eylül 2018 Pazar günü Ege kıyılarında hızı 150 kilometreyi bulabilecek bir ‘Kırbaç’ adından fırtınadan bahsederken bu durumun İstanbul’u da etkilemesi bekleniyor.

İstanbul’a pazar günü yani yarın 30 Eylül 2018’de Orta Akdeniz üzerinde oluşan tropik fırtınanın etkisiyle yerel olarak sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde metrekareye 50 ila 100 kilogram yağış düşmesi bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Orta Akdeniz üzerinde oluşan tropik fırtınanın ülkenin batı kesimlerini etkilemesi tahmin ediliyor.

YARIN İSTANBUL’DA HAVA NASIL OLACAK?

Meteoroloji uzmanlarınca yapılan son değerlendirmelerde tropik fırtına İstanbul’a pazar günü Orta Akdeniz üzerinde oluşan tropik fırtınanın etkisiyle yerel olarak metrekareye 50 ila 100 kilogram sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde yağış düşmesi bekleniyor.

EGE FIRTINA ALTINDA

İzmir, Muğla, Aydın ve Manisa (Ege’nin batısında) Çanakkale, Balıkesir, Tekirdağ, Kırklareli (Marmara’nın batısında) Edirne’nin güneyi ile batı kesimleri başta olmak üzere yerel olarak çok kuvvetli ve şiddetli (50 ile 100 kilogram/m2) yağış beklendiği belirtildi.

SEL VE YILDIRIM UYARISI

Çanakkale, Muğla, İzmir ve Balıkesir’in batı kesimlerinde ise yer yer aşırı (100 kilogram/m2 üzeri) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden, sel, su baskını, yıldırım, hortum, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

ETİKETLER: