SON TV

Türk doğalgazı Rusya’yı düşündürmeye başladı

Rus basını, Türkiye'nin Karadeniz'de bulduğu doğalgazın ardından Rusya'daki endişeleri yazdı: "Türkiye'nin eli güçlendi"

Türk doğalgazı Rusya’yı düşündürmeye başladı

Türkiye’nin sismik araştırma filosunun bir parçası olan Fatih gemisinin Karadeniz’de bulduğu 320 milyar metreküplük doğalgaz rezervi, Türkiye2nin enerji ihtiyacını karşıladığı Rusya’da da yankı  buldu.

Rus gazetesi Nezavisimaya, keşfedilen doğalgaz sahasının Rus doğalgazının önemini azaltacağını belirten bir haber yazdı.

“TÜRKİYE, RUSYA’DAN DAHA AZ GAZ ALABİLİR YADA FİYATI İNDİRMEK İÇİN MÜZAKERE BAŞLATABİLİR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 320 metreküplük rezervin başka kuyuların habercisi olduğuna yönelik ifadelerine dikkat çeken haberde, Rus uzmanların görüşlerine de yer verildi.

Uzmanların, Türkiye’nin doğalgaz keşfiyle birlikte, enerji bağımsızlığına yönelik önemli bir adım attığını belirtirken Ankara, uzun vadede Rusya’dan doğalgaz alımını azaltabileceği yada daha uygun bir fiyat için müzakereler başlatabileceğini kabul ettiği bildirildi.

POTANSİYEL FİYATI 80 MİLYAR DOLAR

Türkiye’nin birkaç yıl içinde iç pazara sunmayı  planladığı doğalgazın potansiyel fiyatının şuanki şartlara göre 80 milyar dolar olduğu belirtildi.

Haberde; Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın keşfe ilişkin, cari açığın kapatılacağı ve cari fazlanın konuşulmaya başlanacağına dikkat çektiği konuşmasına yer verildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in doğalgazın kalitesine ve arama çalışmalarının süreceğine ilişkin değerlendirmesi de haberde yer verilen bir diğer konu oldu.