SON TV

Venezuela’da darbe girişiminde son durum

Venezuela'da Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya karşı Meclis Başkanı Juan Guaido'nun başlattığı darbe girişimi devam ediyor. Ülkenin birçok yerinde çatışmalar çıkarken, olayların bugün de devam edeceği öngörülüyor.

Venezuela’da darbe girişiminde son durum

Venezuela’da Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya karşı Meclis Başkanı Juan Guaido’nun başlattığı darbe girişimi devam ediyor. Ülkenin birçok yerinde çatışmalar çıkarken, olayların bugün de devam edeceği öngörülüyor. Trump yaptığı açıklamada Maduro’ya destek vermekle suçladığı Küba’yı ‘ambargo’yla uyarırken, Pompeo da Maduro’nun Rusya’nın desteğiyle ülkede kalmaya devam ettiğini iddia etti.

Venezuela’da muhalif lider Juan Guaido’nun Maduro hükümetine karşı askeri birlikleri sokağa çağırmasının ardından başlayan olaylar devam ediyor. Maduro hükümeti darbe girişiminin bastırılmaya çalışıldığını belirterek, halkı darbeye karşı sokağa çağırırken, Guaido ise “Bu geri dönüşü olmayan bir yol” ifadelerini kullandı.

Venezuela’da 23 Ocak’ta Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’nun kendini ‘Geçici Devlet Başkanı’ olarak ilan etmesiyle başlayan siyasi kriz, bugün de devam ediyor.

DARBE GİRİŞİMİ NASIL BAŞLADI?

Venezuela’da 23 Ocak’ta kendini devlet başkanı ilan eden Meclis Başkanı Juan Guaido, dün sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yayımladığı 3 dakikalık bir videoyla, halka ve askerlere sokağa çıkma çağrısı yaptı.

Guadio, Caracas’taki La Carlota Hava Üssü yakınının etrafında bir grup askerle çektiği videoyu da Twitter hesabından yayımlamıştı. Başkent Caracas’ta bazı askeri birliklerin yolları kestiği, bazı yollarda da askeri araçların görüldüğü belirtildi.

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez ise darbe girişimine karşı koyacaklarını belirterek, “Biz silahlı kuvvetler olarak anayasal düzeni savunmaya yemin ettik. Hain darbe girişimi karşısında teyakkuzdayız. Askeri birliklerde olağan dışı bir durum söz konusu değil, herkes komutanların emrindedir” açıklamasını yaptı.

ABD yönetimi ise Guadio ve taraftarlarının darbe girişimine tam destek veren açıklamalarda bulundu.

0/5 (0 Reviews)
ETİKETLER: