SON TV

Yargıtay 7. Ceza Dairesi Başkanı kim olacak?

Yargıtay 7. Ceza Dairesi Mehmet Mutlu’nun emekliliğe ayrılması sonrasında başkanlık için Yargıtay üyeleri Alp Arslan, Memiş Selçuk Güney ve Tekman Savaş Nemli adaylığını açıkladı. İlk 5 turu geride kalan seçimde, 4. ve 5. Turlara Alp Arslan ve Memiş Selçuk Güney kaldı. Buna göre, 5. turda toplamda 312 Yargıtay üyesi oy kullanırken Memiş Selçuk Güney 173, Alp Arslan 113 oy aldı.

Yargıtay 7. Ceza Dairesi Başkanı kim olacak?

Yargıtay 7. Ceza Dairesi Mehmet Mutlu’nun emekliliğe ayrılmasının ardından daire başkanının kim olacağı merak konusu. Başkanlık için Yargıtay üyeleri Alp Arslan, Memiş Selçuk Güney ve Tekman Savaş Nemli’nin adaylığını açıklamasının ardından seçimlerde ilk 5 turu geride kaldı. Toplamda 5’er tur şeklinde gerçekleştirilen seçimlerde 3. turun sonunda en çok oy alan iki aday son iki turda yalnız yarışıyor. Mutlu’nun emekliliğe ayrılmasının ardından başlayan seçimlerde son olarak 5. tur yapıldı. Adaylardan, Alp Arslan ve Memiş Selçuk Güney önceki turlarda en çok oy alan iki aday oldukları için birebir yarıştı. Son turda toplam 312 Yargıtay üyesi oy kullanırken, bunlardan 13’ü boş, 13’ü ise geçersiz sayıldı. Buna göre, Memiş Selçuk Güney 173 oy alırken, Alp Arslan 113 oy aldı. Adaylar bu turda da salt çoğunluğa ulaşamadığından seçim Pazartesi günü devam edecek.

SALT ÇOĞUNLUĞUN OYUNU ALAN BAŞKAN SEÇİLECEK

Yargıtay’ın seçim mevzuatında, adaylığını açıklayan üyelerin başkan seçilebilmesi için Yargıtay’ın toplam üye kadro sayısı, yani 369 üyenin salt çoğunluğunun oyunu alması gerekiyor. Bu durumda adaylardan birinin başkan seçilebilmesi için 185 üyenin oyunu alarak diğer adaylara üstünlük sağlaması gerekiyor.