SON TV

Yargıtay 9.Ceza Dairesinde İbrahim Okur Skandalı

HSYK Birinci Dairesi Eski Başkanı FETÖ tutuklusu İbrahim Okur, Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde FETÖ üyeliğinden yargılandığı davada geçtiğimiz hafta görülen duruşma sırasında Skandal bir şekilde tahliye edilmek istendi. 5 kişilik heyetten 2 üye tahliyesini talep ederken 3 üyenin karşı çıkması üzerine tahliye gerçekleşmedi. İşte SON TV’nin edindiği özel bilgiler!

Yargıtay 9.Ceza Dairesinde İbrahim Okur Skandalı

Yargıda FETÖ/PYD mensuplarının yapılanmasının en büyük sorumlusu olarak gösterilen ve hakkında yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanarak cezaevine konan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu eski 1. Daire Başkanı İbrahim Okur hakkında geçtiğimiz aylarda iddianame hazırlanmıştı.

Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianame, yargılamanın yapılacağı Yargıtay 9. Ceza Dairesi’ne gönderilmişti. Okur, ilk olarak 23 Temmuz 2018 günü Yargıtay’da hakim karşısına çıkmıştı.94 sayfadan oluşan iddianamede İbrahim Okur’un terör örgütü FETÖ/PYD üyesi ve yöneticisi olmak suçlarından 22 buçuk yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

İDDİANAMEDE NELER VAR?

İddianamede, İbrahim Okur’un örgüt içerisindeki konumu, örgütün adeta silah olarak kullandığı yargı yapılanmasının en üstünde yer alan mahrem sınıf olan HSK 1. Daire Başkanlığı sıfatı ile FETÖ/PYD isimli terör örgütünün hücre yapılanmasında, HSK kurumu içerisinde özel göreve haiz yönetici sıfatında olduğu sonucuna varıldığı belirtildi. İddianamede, kamuoyuna mal olan Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy gibi kumpas davaları soruşturmalarını yürüten Zekeriya Öz, Ercan Şafak ve Fikret Seçen’in İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekilliği’ne atanmasını Okur’un sağladığı belirtildi.

YARGITAYDA 2. DURUŞMAYA ÇIKTI

Hakkında yapılan yargılama kapsamında İbrahim Okur geçtiğimiz hafta 12 Eylül’de Yargıtay 9. Ceza Dairesi Ek Binada yapılan ikinci duruşmada yeniden hakim karşısına çıktı. 5 kişiden oluşan heyet Abdullah Özer, Ali Doğan, Murat Bulut, Maruf Alikanoğlu ve Rıfat İnanç’tan oluşuyordu.

2 ÜYE TAHLİYE TALEP ETTİ

Duruşmada İbrahim Okur’un tutukluluk durumu da masaya yatırıldı. İbrahim Okur ve Avukatları Okur’un, tutukluluk süresi de göz önüne alınarak tahliyesine karar verilmesini istediler. Üyeler Murat Bulut ve Maruf Alikanoğlu sanık İbrahim Okur’un tahliye edilmesi yönünde Skandal olarak nitelendirilecek bir şekilde tahliye yönünde görüş bildirdi. Heyetteki diğer üyeler Rıfat İnanç, Ali Doğan ve Abdullah Özer ise tutukluluğunun devamı yönünde kanaat bildirdi. Böylece çoğunluğun görüşü ile Fethullahçı Terör Örgütü Yargı Yöneticisi İbrahim Okur tahliye edilemedi. Fakat sadece bir oy farkla tahliyenin gerçekleşmemesi ise dikkat çekici bulundu.

İBRAHİM OKUR’U KİMLER TAHLİYE ETMEK İSTEDİ

SON TV’nin Yargıtay katlarında edindiği bilgilere göre, tahliye yönündeki iki hakimin görüşünün adeta skandal olabilecek türden olduğu belirtildi. FETÖ ile mücadelenin sembol iki mahkemesinden biri olan 9 Ceza Dairesi Başkanlığı’nın bu tahliye görüşünün tüm yargıyı sarstığı öğrenildi. Bu arada Duruşmanın 3. celsesi 23 Ekim 2018 Salı gününe ertelendiği belirtildi. Fethullahçı yapının yargı içindeki en önemli üç adamından birisi olan İbrahim Okur’un tahliye edilmek istenmesi ile ilgili yeni kulis bilgileri önümüzdeki günlerde SON TV bomba kulisler vereceğini şimdiden söyleyelim.

ETİKETLER: