SON TV

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı seçimi için tarih belli oldu

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı seçimi için tarih belli oldu. Yargıtay Birinci Başkanlığı açıkladı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı seçimi için tarih belli oldu

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’in geçtiğimiz Mart ayında emekliye ayrılması ardından boşalan koltuk için Yargıtay seçime gitti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca, Yargıtay 10. Ceza Dairesi Başkanı Hüsnü Uğurlu, Yargıtay 17. Hukuk Daire Başkanı Şahabettin Sertkaya, Yargıtay 19. Hukuk Dairesi Üyesi Abdullah Yaman, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi Başkanı Sadık Demircioğlu ve Yargıtay 19. Hukuk Dairesi Başkanı Mehmet Bülent Selçuk’un aday olduğu seçimin galibi Mehmet Akarca olmuştu.

Mehmet Akarca’nın Yargıtay Başkanı seçilmesi ardından boşalan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı makamı için seçimlerin ne zaman yapılacağı belli oldu.

Yargıtay Birinci Başkanlığı’nca ‘seçim duyurusu’ adlı bir yazı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Hukuk ve Ceza Genel Kurulu Başkanlığı’na, Hukuk ve Ceza Dairesi Başkanlıklarına ve Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’na gönderildi.

Yazıda şu ifadeler yer aldı:

“1- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Mehmet Akarca’nın 24 Mart 2020 tarihinde Birinci Başkan seçilmesi nedeniyle açık bulunan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı için Anayasanın 154. ve 2792 sayılı Yargıtay Kanuu’nun 32. maddesi uyarınca Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nun kendi üyeleri arasından göstereceği beş aday içinden Cumhurbaşkanı’nca seçilmesi gerekmektedir.

2- 2797 sayılı Yargıtay Kanunu’nun 32. maddesnin 2.,3.,4. fıkraları uyarınca seçimin 12 Mayıs 2020 Salı günü saat 09:00’da Ana Bina Konferans Salonu’nda seçim yapılması uygun bulunmuştur.

3-2797 sayılı Yargıtay Kanunu’nu 30. maddesi uyarınca Cumhuriyet Başsavcısı seçilebilmek için Yargıtay üyeliğinde beş yılını doldurmak gerekmektedir.

4-Seçimlerde aday olmak isteyen Sayın Başkan ve üyelerin birinci Başkanlığa başvurmaları gerekmektedir.

Bilgileriniz, Yargıtay Kanununun 25/2. maddesi de gözetilerek belirtilen tarih ve saatte seçime katılım konusunda gereken hassasiyetin gösterilmesi hususu arz olunur.”

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı kim olacak? İşte kulislerde konuşulan adaylar!