SON TV

Alican Uludağ Cumhuriyet’in ‘Sakıncalı’ muhabiri mi?

Cumhuriyet Gazetesi Muhabiri Alican Uludağ son zamanlarda yargıyı gruplaştırmaya yönelik çok sayıda habere imza attı. Ancak haberlerin gazetede yayınlanıp internetten kaldırılması akıllara soru işareti getirdi. İşte o haberler!

Alican Uludağ Cumhuriyet’in ‘Sakıncalı’ muhabiri mi?

Son dönemde yargı camiasını gruplaştırmaya yönelik haberleriyle dikkat çeken Cumhuriyet Muhabiri Alican Uludağ’ın 2 ayda çok sayıda haberinin Cumhuriyet’in internet sitesinden kaldırıldığı ortaya çıktı.

Uludağ’ın yargıyı ve mensuplarını gruplaştırma çabalarına girdiği haberlerin de ‘linki kaldırılan’ haberlerin arasında bulunması dikkat çekti. Cumhuriyet Muhabiri’nin Twitter hesabı üzerinden paylaştığı bu linklere tıklandığında kaldırıldığının görülmesi şaşırttı.

DAVALARDAN KAÇMAK İÇİN Mİ?

Cumhuriyet’in önce gazeteden yayınlayıp ardından açılacak davalardan kaçmak için bu yöntemi izlediği değerlendiriliyor. Cumhuriyet Gazetesi’nin muhabirinin haberlerinin arkasında durmaması da dikkat çekiyor. Gazete yönetiminin önce itibarsızlaştırmak için haberi yayınladığı, ardından haberleri yayından kaldırarak ‘temizledik’ izlenimi vermeye çalıştığı görülüyor.

İŞTE KALDIRILAN BAZI HABERLERİ

Uludağ’ın 21 Eylül günü Cumhuriyet’in manşetinde yayınlanan ‘Yargıda yeni güç odakları – Yargıda gruplar savaşı’ isimli haberi de kaldırılan linkler arasında…

Haberin linki ‘cumhuriyet.com.tr’ içerisinde bulunamazken Twitter’da paylaşılan linklere de erişilemiyor.

 

Uludağ’ın tweetindeki bu linke erişilemiyor

Haberin gazete hali

***

Uludağ’ın 25 Eylül tarihli ‘Hukukçulardan yargı paketi yorumu: Pansuman bile değil’ haberinin de linki Cumhuriyet.com.tr’den kaldırılmış. Uludağ bu haberi de Twitter’dan paylaşmış, ancak o linke tıklayınca erişim yok…

Uludağ’ın tweetindeki bu linke erişilemiyor

Haberin gazete hali

***

25 Ekim’de yayınlanan bir Alican Uludağ imzalı haber daha… Başlık: ‘İstanbul Grubu’na tasfiye’… Habere Cumhuriyet Gazetesi’nin manşetinde yer verilirken internetten kaldırılmış.

Cumhuriyet Gazetesi yaptığı bu haberle HSK içindeki iki üst düzey yargı mensubunu adeta hedef gösterdi. Hiçbir kaynağa dayanmadan iki üst düzey yargı mensubunu gazeteden manşet haberle neden hedef gösterdiği merak konusu oldu.

Cumhuriyetin psikolojik harekat kokan bu haberleri akıllara şu soruyu getirdi: “Cumhuriyet kime ve hangi gruplara hizmet ediyor?”

Uludağ’ın tweetindeki bu linke erişilemiyor

Haberin gazete hali

***

Alican Uludağ’ın 28 Ekim’de yayınlanan ‘Çok değişik bir karar! Evi bile aranmamış’ haberi de internette yok… Haber gazetenin 5. sayfasından duyurulurken internette linkine ulaşılamıyor.

Uludağ’ın tweetindeki bu linke erişilemiyor

Haberin gazete hali

SAKINCALI MUHABİR Mİ?

Uludağ’ın bu örnekler gibi çok sayıda haberi Cumhuriyet.com.tr üzerinden kaldırılmış. Özellikle yargıyı kutuplaştırmaya yönelik yaptığı bu haberlerin kaldırılması Cumhuriyet’te ‘Sakıncalı muhabir’ mi sorusunu akıllara getirdi.

Uludağ’ın kaldırılan haberlerine bir yöntem geliştirdiği, Facebook üzerinden kendi adıyla açtığı hesap üzerinden haberlerinin uzun hallerini paylaştığı görülüyor.

İŞTE ULUDAĞ’IN YAYINDAN KALDIRILAN DİĞER HABERLERİ


O İSMİ İTİBARSIZLAŞTIRMAK İÇİN…

Bilindiği gibi Yargıtay Ceza Genel Kurulu üyesi Abdülkadir Güngören hakkında geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Gazetesi’nde itibarsızlaştırmaya yönelik bir haber yayınlanmıştı. Bu haber de Cumhuriyet Gazetesi Muhabiri Alican Uludağ’ın imzasını taşıyordu. Haberde, bir yargı mensubu doğrudan hedef alınarak ‘Ergenekon sevici’ gibi lanse edilmişti. ‘Ergenekon sevici’ gibi lanse edilmeye çalışılan Yargıtay üyesi Abdulkadir Güngören’in geçmişte HSYK’yı kontrol eden Fetullahçı Terör Örgütü’nce özel olarak hedef alındığı, Başmüfettişlikten alınıp Kartal Adliyesi’ne düz savcı olarak atandığı öğrenilmişti… Cumhuriyet’in bu haberinde de Güngören’in hedef alınması adeta geçmişteki FETÖ’yü akıllara getirmişti. Yargı kaynakları, Güngören’in hedef alındığı bu haberin Yargıtay içinde bazı gruplara hizmet edeceğini değerlendirmişti.

Cumhuriyet yine yargıyı hedef aldı! Fitne ve itibar suikastı iddiası

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

 


HABERDE FETÖ PERDELENDİ

Ayrıca geçtiğimiz günlerde yine Alican Uludağ imzasıyla bir haber yayınlanmış, haberde bir avukat kadının eşiyle görüşmek için gittiği cezaevinde usulsüz şekilde arandığı ileri sürülmüştü. Haberde her ayrıntı yer alırken asıl olması gereken bilgilerin olmadığı, perdelendiği belirlenmişti. O kadının eşinin Fetullahçı Terör Örgütü’ne üye olmak suçundan 9 yıl hapse mahkum edildiği, kadının ise aynı davada yargılandığı ortaya çıkmıştı. Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan bu haberde neden FETÖ’nün perdelendiği ise merak konusu olmuştu.

HABER İÇİN TIKLAYIN