SON TV

Kosova’dan Avrupa’ya korkutan göç

1999-2008 yılları arasında Birleşmiş Milletler idaresindeki bir bölge olan Kosova, 17 Şubat 2008 tarihinde tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan ettikten kısa bir süre sonra 77 ülke tarafından tanınmıştı.

Kosova Parlamentosu’nda siyasi mücadele veren partiler, ABD ve Avrupa Birliği’nin siyasi ve ekonomik desteğine rağmen 7 yıldır Kosova’da ekonomik ve sosyal güveni bir türlü gerçekleştiremedi.

Dünya Bankası’nın verilerine göre 1.9 milyon nüfusu olan Kosova’nın, yüzde 45’i resmi olarak yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

Kosova’da işsizlik oranı yüzde 30 iken, gençler arasındaki işsizlik oranı ise yüzde 60’lardadır.

Halkın yüzde 18’inin günde sadece 1 euroyla geçiniyor olması Kosova halkını göçe zorlayan en önemli sebeplerin başında gelmektedir.

Almanya’nın Priştine Büyükelçisi, her ay Kosova’dan 30 bin dolayında mültecinin kaçak yollardan AB ülkelerine fakat özellikle Almanya’ya doğru yola çıktığını açıkladı.

2014 yılında Macaristan’a 21 bin Kosovalı iltica başvurusunda bulunurken, son bir haftada ise 23 bin Kosovalı iltica başvurusunda bulunuyor.

Kosova İstihbarat Ajansı’nın Meclis Komitesi’ne geçtiğimiz hafta sunduğu verilere göre 2015’in ilk ayında, 50 bin insan Kosova’dan göç etmiş.

Genel olarak son bir yıl içerisinde Kosova’dan göç eden insan sayısının 150-200 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

Kosova’nın sosyolog ve siyasetçilerini endişelendiren göç olgusunun hayati bir mesele haline dönüştüğü ve göç eden insanların büyük bölümünün genç nüfus olması, Kosova’nın geleceği açısından büyük bir sorun olarak görülüyor.

AB ve Almanya’nın bu büyük göçü engellemek için hiçbir önlem almayışı da ayrı bir tartışma konusudur.

Kosova halkı arasında sadece işsiz fakir insanlar değil, aynı zamanda maddi durumu yerinde olan zengin insanlar da aileleriyle Batı’ya göç ediyorlar.

Çünkü göçün altında yatan en önemli sebep sadece ekonomik sıkıntı değil, daha güvenli ve daha iyi bir hayat arayışıdır.

Kosova halkının devletine olan güveninin kaybolmuş olması en büyük sorun. 

Kamu kurumlarında yolsuzlukların yaşanması sebebiyle halk umutlarını kaybetmiş ve göçe yönelmiştir.

Siyasi partilerin, yoksulluk ve işsizlik sorununu çözememesi, hükümetin büyük göçü durdurmasının asla mümkün olmadığını gösteriyor.

Kosova devletinin, ekonomik ve siyasi olarak büyük bir kriz içinde olduğunu herkes kabul ediyor.

Sosyal refahın arttırılmasına yönelik projelerin hayata geçirilememesi, işsizliğin önlenememesi, uluslararası yabancı yatırımcıların ülkeye getirilememesi, Kosova’da siyasi sistemin tıkanışına vesile oldu.

Kosovalı Sosyolog Artan Muhaxhiri de, Kosova vatandaşlarının ülkelerini bırakmalarının temel nedenini, Kosova devletine olan güvenin kaybolmasına bağlıyor.

Son söz olarak Kosova halkının fakiri ve zengini ile Kosova’yı terk etmesi, bağımsızlığını yeni ilan etmiş 7 yaşındaki gencecik bir ülke için korkutucu ve üzücü bir durumdur