SON TV

Vakıf Katılım’a siber saldırı! Dolar 4,57 oldu!

31 Ağustos'u 1 Eylül'e bağlayan gece Halkbank'ta meydana gelen bir durum nedeniyle dolar ve euro kuru olması gereken rakamlardan farklı gösterilmişti. Aynı durum Vakıf Katılım'da da yaşandı.

Vakıf Katılım’a siber saldırı! Dolar 4,57 oldu!

Halkbank’ta yaşanan döviz kurunun düşük kurdan gösterilmesi olayının ardından aynı sıkıntı Vakıf Katılım’da da yaşandı. Vakıf Katılım’da bu kez dolar kurunu 4.57’den, Euro kurunu ise 5.37’den satışa sundu. Bankadan konuyla ilgili hemen bir açıklama geldi ve açıklamaya göre sisteme bir siber saldırı düzenlendiği ve bu saldırının çok kısa bir sürede püskürtüldüğü belirtildi.

Vakıf Katılım Bankası’ndan 10 Eylül 2018 tarihinde internet sitesinde yer alan hatalı döviz kurlarına ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, “Kurumsal web sitemizde bilgilendirme amaçlı yayınlanan döviz kurlarımıza yönelik, 9 Temmuz 2018 tarihindeki kurlarımızı gösterecek şekilde bir siber saldırı düzenlenmiş, saldırı çok kısa sürede püskürtülmüştür” dendi.

Dün gece saatlerinde Vakıf Katılım Bankası’nın internet sitesinde dolar/TL kuru 4.57, Euro/TL kuru ise 5.37 seviyesinde gösterildi.

BANKADAN AÇIKLAMA
Bankanın kurumsal web sitesine siber saldırı gerçekleştiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“10 Eylül 2018 tarihinde kurumsal web sitemizde bilgilendirme amaçlı yayınlanan Döviz kurlarımıza yönelik, 9 Temmuz 2018 tarihindeki kurlarımızı gösterecek şekilde bir siber saldırı düzenlenmiş, saldırı çok kısa sürede püskürtülmüştür. Bankacılık sistemlerimiz (mobil ve internet şubemiz) saldırıdan olumsuz etkilenmemiş olup, bu sürede gerçekleşen herhangi bir döviz alım-satım işlemi de bulunmamaktadır. Yapılan müdahale neticesinde kurumsal web sitemiz stabil hale getirilmiştir.”

 

Halkbank’ı Bloomberg Yaktı! – TIKLA OKU

Halkbank’tan dolar kuru açıklaması – TIKLA OKU

ETİKETLER: