SON TV

Yargıtay 9. Ceza Dairesi başkanını seçti

Yargıtay 9. Ceza Dairesi ve 12. Ceza Dairesi bugün yapılan seçim ile yeni başkanını seçti. Yargıtay 9. Ceza Dairesi ve 12. Ceza Dairesi başkanları kim oldu?

Yargıtay 9. Ceza Dairesi başkanını seçti

Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde bugün başkanlık için seçim yapıldı. SON.TV’nin edindiği bilgilere göre, seçime 337 kişi katılım sağladı.

Bu oylardan 42’si boş atılırken 17’si ise geçersiz sayıldı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde bilindiği gibi iki aday vardı.

Biri mevcut başkan Burhan Karaloğlu, diğeri ise daire üyesi Maruf Alikanoğlu…

Burhan Karaloğlu 56 oy aldı.

Maruf Alikanoğlu ise 222 oy aldı.

Böylece Yargıtay 9. Ceza Dairesi mevcut başkanını değiştirmiş oldu. Yargıtay 9. Ceza Dairesi yeni Başkanı Maruf Alikanoğlu oldu.

Maruf Alikanoğlu kimdir?
Ankara’nın Polatlı ilçesinde dünyaya gelen Maruf Alikanoğlu, Polatlı Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Ankara hakim adayı olarak mesleğe başlayan Alikanoğlu, sırasıyla Konya Yunak, Ardahan Çıldır, Samsun Havza hakimliği, Siirt ve Karaman Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, İzmir Hakimliği ve Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı yaptı. Alikanoğlu, 15 Aralık 2014’te Yargıtay üyeliğine seçildi.

Bilindiği gibi SON.TV, başkanlık seçimleri ile ilgili kulis bilgilerini geçtiğimiz günlerde yayınlamış, başkan olması en muhtemel adayın Alikanoğlu olduğunu söylemişti. Karaloğlu’nun bu seçimlerde çok oy alamayacağını, oğlunun Ankara Adliyesi’ndeki herkesçe malum dosyasından dolayı her zaman bir adım geride kaldığının ileri sürüldüğünü yazmıştı.

O HABER İÇİN TIKLAYIN

PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

Burhan Karaloğlu seçimi kaybetti, şimdi ne olacak?

Edindiğimiz bilgiye göre, Burhan Karaloğlu Yargıtay Başkanlık Divanı’nca başka bir dairede görevlendirilecek.

12. DAİRE DE BAŞKANINI SEÇTİ

Yargıtay 12. Ceza Dairesi de bugün başkanlık seçimini gerçekleştirdi. 12. Daire’nin mevcut başkanı Ahmet Er bu seçimlerde tek adaydı… Muhafazakar ve ülkücülerin desteğini alan Er, Yargıtay içerisinde çok güçlü olduğu için karşısına rakip dahi çıkamadı. Ahmet Er, 224 oy ile yeniden başkan seçildi.

Ahmet Er kimdir?
Niğde’nin Çamardı ilçesine bağlı Kavlaktepe köyünde dünyaya gelen Ahmet Er, Küçükçekmece Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1982’de mezun oldu. İstanbul Sultanahmet hakim adayı olarak mesleğe başlayan Er, sırasıyla Çayıralan, Pazaryolu Cumhuriyet Savcılığı, Siverek Başsavcılığı, Karamürsel Cumhuriyet Savcılığı, Kırşehir, Kilis, Çanakkale, Bursa ve Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı görevlerinde bulundu. Er, 24 Şubat 2011’de Yargıtay üyeliğine, 16 Kasım 2015’te ise Yargıtay Büyük Genel Kurulunca Yargıtay 12. Ceza Dairesi Başkanlığına seçildi.

SIRA YARGITAY 8. CEZA DAİRESİ’NDE!

Şimdi ise gözler 26 Kasım’da gerçekleştirilecek Yargıtay 8. Ceza Dairesi’nin seçimine çevrildi. Bilindiği gibi bu dairede 4 aday yarışacak.

İŞTE O ADAYLAR

Yargıtay 8. Ceza Dairesi ve Ceza Genel Kurulu üyesi Abdülkadir GÜNGÖREN

Yargıtay 8. Ceza Dairesi Mevcut Başkanı Haydar METİNER

Yargıtay 8. Ceza Dairesi Üyesi Mahmut KAYA

Yargıtay 11. Ceza Dairesi Üyesi Erol Güngör YÜKSEL

KİM BAŞKAN OLACAK, KULİSLER BURADA – OKUMAK İÇİN TIKLAYIN