SON TV

İyilik terapisi

Bizim inancımızda da kültürümüzde de iyilik yapma, derdi olana yardım etme, aça ve muhtaca verme, sıkıntısı olanın sıkıntısını giderme tavsiye edilmiştir ve ecri büyüktür. Şimdi de bakıyoruz iyilik etme ruh sağlığımıza fayda veriyor,  iyilik ederken kendimize de iyilik yapmış oluyoruz.

Arthur Brooks’un The New York Times’taki yazısına göre; vermekte cömert olanların gerçekten de daha iyi duruma geldiklerine dair güçlü kanıtlar mevcuttur. Brooks bunu hayırseverlik amaçlı bağışlarla ilgili bir kitap üzerinde çalışırken keşfetmiş. Brooks, “Öğrendim ki, psikologlar bağış yapmanın ve gönüllü çalışmanın yardım eden kişiye bir dizi fayda sağladığını uzun zaman önce anlamış. Harvard Üniversitesi ile British Columbia Üniversitesi’nden araştırmacılar “mutluluğu” rakama döktüklerinde, kişinin sadece kendisi için para harcamasının neredeyse hiçbir fark oluşturmadığı halde başkaları için harcamasının mutlulukta ciddi bir artışa sebep olduğunu tespit etti” diye yazdı.

Brooks şöyle söylüyor: “İnsanlar zamanlarını veya paralarını inandıkları bir davaya adadıklarında problem çizen kişilere dönüşür. Problem çözenler seyirci kalan kişilerden ve bir olayda mağdur durumunda olanlardan daha mutludur.” (The New York Times, 06-04-2014)

Gerçekten yardım etme ruhu ve iyilikseverlik kişide  terapi etkisi yapmaktadır. Bu tespit bir çok çalışmada ortaya çıkmıştır:

? Yüksek fedakârlık gösteren kişilerde endorfin denilen mutluluk hormonu salgılanmaktadır. Bu hormon ise insanları daha huzurlu ve mutlu olmalarını, bağışıklık sistemlerinin güçlenmesini, rahatsızlıklardan daha çabuk iyileşmelerini sağlamaktadır.

? Son araştırmalar iyilik yapmanın insanların genlerinde bulunduğunu göstermiştir. Yani insan yaradılışına uygun davransa yaradılışı onu iyiliğe sevk edecektir.

? İyilik yapmayı sevenlerin daha uzun yaşadığı tespit edilmiştir.

? Vermek hayatı renklendirir; heyecan, enerji ve zevk verir. Strese iyi gelir. Depresyona yakalanmayı zorlaştırır.

? Vermek ve iyilik yapmak kendine güveni artırır, yaşam deneyimi ve birikim sağlar.

Kısacası vermek, iyilik yapmak sadece karşı tarafa değil yapana da fayda sağlamaktadır. Kişiye sağlık, mutluluk ve neşe; hayatına anlam ile bolluk ve bereket getirir.

Mutlu olmak istiyorsak mutlu etmeyi öğrenmemiz gerekecektir. Bu da iyilik ve verici olmakla olur. Ancak bunları yaparken saygılı ve alçakgönüllü olmalı; sevecenlikten ve güler yüzlü olmaktan vazgeçmemelidir.

İyilik yapmayı  ve vermeyi, başkasına yardım etmeyi, insanların acılarını dindirmeyi kendine hedef edinen tüm fedakâr insanlara selâm olsun.

YAZARIN SON YAZILARI
Yaşlılıkta cinsellik - 17 Şubat 2017
Anne ile sohbet - 10 Mayıs 2016
Yürüyüş - 2 Ocak 2016
İyilik terapisi - 6 Ekim 2015