SON TV

Kola zararlı mıdır?

Geçen günlerde büyük gazetelerin birinde şöyle bir haber
vardı. “Fazla kola içmek felç edebilir.” Habere göre Yunanistan’ın üniversitelerinin birinde yapılan araştırmada fazla kola içiminin vücuttaki potasyum miktarını düşürdüğü, kalp ritmini bozduğu, kas sorunlarına yol açtığı bildirilmekteydi. Ayrıca günde 2 ile 10 litre arasında kola tüketen insanlarda felç riskinin arttığı belirtilmekteydi.
Buna ek olarak ABD’de yapılan araştırmada düzenli olarak
kola tüketen kadınlarda kemik erimesi (osteoporasiz) sıklığının arttığı dünyanın bir numaralı klinik beslenme dergisine atfen bildiriliyordu. Bu gazete haberi olmasına karşın birçok doğruyu içeriyordu.

Kola herşeyden önce bir besin olarak değil içecek olarak tüketilmektedir. Genelde şekerli ya da yapay tatlandırıcıyla tatlandırılmış kola içilmektedir. Şeker katılmış kolanın içeriği şöyledir: 250 cc’lik bir şişe kola 93 kalorilik enerji sağlar. Bu enerji 250 cc’lik kolada bulanan 23 g şekerden sağlanmaktadır. Kola başka besin öğeleri içermediğinden dolayı boş kalori kaynağı sayılır.

İnsan günde su yerine 3 şişe kola içse yediği besinlere ek olarak farkında olmadan 69 g şeker alıyor demektir. Bunun karşılığı 270 kaloridir. Fazladan alınan 270 kalori her gün beden ağırlığında 30 g artışa neden olur. Bu yılda yaklaşık beden ağırlığının 10 kg artması demektir. Buna göre şeker katılmış kola içmek şişmanlığın önemli nedenleri arasında yer alır. Bu durum şeker katılmış tüm içecekler için de söz konusudur. Bu nedenle agırljk denetimi yapanların ilk alacakları önlem şekerli içecek yerine su içmeleridir.

Şekersiz kola (zero kalori vb.) şeker içermediğinden şişmanlıkla ilgisi düşünülemez. Ancak şekerli ya da şekersiz kolanını fazla tüketimi başka sağlık sorunlarına neden olabilir. Kola, kafein içerir. 250 cc’lik bir şişe kolada 55 mg civarında kafein bulunur. Çayda, kahvede ve kakaoda da kafein vardır. Günde çay, kahve yanında 1-2 şişe kola içildiğinde kafein alımı artar. Kafein kemiğin esas yapısı
olan kalsiyumun kemikten kana çözünüp idrarla dışarı atılmasına neden olur. Kemikteki kalsiyumun azalmasıyla kemiğin gücü zayıflar ve halk arasında kemik erimesi denen osteoporasiz riskini artırır. Kafein yanında tuzlu yeme, aşırı protein, özellikle eti çok tüketme, güneşten düzenli yararlanmama sonucu oluşan D vitamini yetersizliği ve hareketsiz bir yaşam biçimi kemik erime riskini artıran diğer faktörlerdir. Haberde belirtildiği
üzere su yerine şekerli ya da şekersiz kola içme kemik
sağlığını olumsuz etkiler.

Kolanın diğer bir zararı asitli bir içecek olmasıdır. Asitliğin yoğunluğu pH ile belirlenir kolanın pH değeri 2,5 civarındadır.

Bu da kolanın asitli bir içecek olduğunu gösterir. Asitli ve şeker katılmış kola diş sağlığı için zararlıdır. Ağızdaki bazı mini canlılar şekeri kullanarak asit oluştururlar. Yemek aralarında içilen şekerli her türlü yiyecek ve içecek dişlerin çürümesini hızlandırır.

Zaten asitli olan kola çürüme hızını daha da artırır. Özellikle büyüme çağında olan çocukların kola içmeleri diş sağlığını olumsuz etkiler. En iyisi çocukları kola içmeye alıştırmamaktır. Kola alışkanlık yapabilir. Çocukluk çağında çocuklara kola yeripe sütayran, şeker katılmamış ve taze sıkılmış meyve suyu verilmelidir.

Yaşamın tüm dönemlerinde su yerine kola ve diğer şeker katılmış içeceklerin içilmemesi sağlıklı yaşamın koşullarından biridir. Kola haftada bir iki kez sosyal amaçlı tüketilebilir.